«یک شروع»: سیاست مالتی پلکس تورنتو با هدف تقویت مسکن مورد استقبال ناظران قرار گرفت

تورنتو – سیاست جدیدی که اجازه می‌دهد خانه‌های تک خانواده‌ای را به مالتی پلکس‌های کم‌مرتبه در تورنتو تبدیل کنند، توسط ناظران به‌عنوان یک اقدام خوش‌آمد مورد استقبال قرار می‌گیرد، اگرچه کارشناسان هشدار می‌دهند که این امر بلافاصله مسکن را در پرجمعیت‌ترین شهر کانادا مقرون به صرفه‌تر نمی‌کند.

اعضای شورای شهر تورنتو در ماه مه به اصلاح آیین نامه منطقه بندی رای دادند تا حداکثر چهار واحد مسکونی را در یک مالتی پلکس با هدف افزایش عرضه مسکن برای پاسخگویی به تقاضای سرسام آور مجاز کند.

این حرکت می تواند تا 70 درصد از آنچه به عنوان “کمربند زرد” شهر شناخته می شود، تغییر دهد، جایی که قبلاً تنها یک خانه مسکونی در هر زمین مجاز بود.

کارشناسان می‌گویند این تغییر پتانسیل رفع کمبود شدید مسکن را دارد، اما هشدار می‌دهد که ممکن است حداقل در کوتاه‌مدت با کمبود مسکن مقابله کند.

پنه لوپه گورستین، یکی از مدیران شرکت تحقیقاتی مسکن، که استراتژی‌های مسکن مقرون به صرفه را مطالعه می‌کند، گفت: «افزایش تراکم خوب است، اما قطعاً جواب همه چیز نیست.

او گفت که سیاست مالتی پلکس جدید ارزش زمین را افزایش می دهد و باید برای اطمینان از سطحی از مقرون به صرفه بودن گام برداشته شود.

گورستین، که همچنین استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا است، پیشنهاد می کند حداقل یک واحد به عنوان مسکن مقرون به صرفه در مالتی پلکس های جدید اختصاص داده شود. او همچنین گفت که شهر باید برای گسترش دسترسی به مسکن اجتماعی و اجاره های هدفمند تلاش کند.

تورنتو مدت‌هاست که به دلیل هزینه‌های بالای مسکن خبرساز شده است.

آمارهای آوریل هیئت املاک منطقه ای تورنتو نشان می دهد که میانگین قیمت یک خانه در این شهر 1153269 دلار بوده است که تقریباً چهار درصد بیشتر از 1108499 دلاری است که خریدار در ماه مارس پرداخت کرده است.

TREB گفت که سطح عرضه آوریل بسیار کمتر از آنچه شهر در گذشته دیده بود بود. فهرست‌های جدید برای این ماه در مجموع به 11364 رسید که 38.3 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

کارن چاپل، مدیر مدرسه شهرها در دانشگاه تورنتو، گفت که سیاست مالتی پلکس جدید از اقدامات مشابه شهرهایی مانند ونکوور، مینیاپولیس و پورتلند پیروی می کند.

او گفت: «هر شهری که این کار را انجام داده است… واقعاً از نتایج خرسند بوده است،» و اشاره کرد که هنوز برای موفقیت یک سیاست چندگانه به کار بیشتری نیاز است.

چاپل گفت: «این فقط یک شروع است.

چاپل پیشنهاد کرد که تبدیل شدن به آنچه او «توسعه‌دهنده شهروند» می‌خواند برای صاحبان خانه آسان‌تر شود.

او گفت که دسترسی این افراد به سرمایه، الگوهای از پیش تایید شده برای طرح ها و آموزش نحوه تبدیل خانه ها به مالتی پلکس می تواند کمک کند.

او گفت: «برای مقرون به صرفه ساختن آن بر اساس طراحی، ارزان ساختن آن به طوری که مردم اجاره کمتری دریافت کنند… این همان چیزی است که در دیگر مناطق جهان اتفاق افتاده است و بسیار خوب عمل کرده است».

کار دیگری که باید انجام شود این است که وام در اختیار صاحبان خانه های کم درآمد قرار دهیم.

نخست وزیر جاستین ترودو در سخنرانی اخیر خود در تورنتو به سیاست جدید توجه کرد.

او هفته گذشته در گردهمایی رهبران شهرداری گفت: «نوآوری‌هایی مانند این قفل عرضه را باز می‌کند و محله‌های ما را پویا نگه می‌دارد، اما مهم‌تر از همه، خانه‌هایی را ایجاد می‌کند که کانادایی‌ها به آن نیاز دارند.

دیوید آمبورسکی، استاد برنامه ریزی شهری در دانشگاه متروپولیتن تورنتو، گفت که این سیاست در بلندمدت با افزایش عرضه و ایجاد انتخاب بیشتر در نوع و مکان مسکن، «اثر مثبت» بر بازار مسکن خواهد داشت.

او خاطرنشان کرد، با این حال، قیمت ها همچنان بر اساس شرایط بازار خواهد بود.

وی گفت: مردم محصولات خود را به قیمت بازار قیمت گذاری می کنند.

آمبورسکی افزود، جمعیت بخش‌هایی از «کمربند زرد» سال‌هاست که در حال کاهش است و افزایش تراکم در برخی محله‌ها می‌تواند در عین استفاده از زیرساخت‌های کم استفاده، آنها را احیا کند.

اما همه از حرکت چندگانه هیجان زده نمی شوند.

Coun. استفان هالیدی، که به این سیاست رای منفی داد، گفت مولتی پلکس‌های جدید تنش‌هایی را در محله‌ها ایجاد می‌کنند و رویای داشتن خانه‌ای مستقل را برای برخی – بدون اینکه مسکن برای دیگران مقرون‌به‌صرفه می‌سازند، از بین می‌برند.

او گفت: “اگر عمیقاً به پیشنهادات نگاه کنید، متوجه خواهید شد که می توانید یک واحد مولتی پلکس بسیار بسیار بزرگ را در کنار یک خانه مجزا بسازید … که باعث ایجاد اصطکاک در محله ها می شود.”

هالیدی گفت: این سیاست می‌تواند خریداران مسکن را در مقابل سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگانی که ممکن است برای خرید خانه‌های مستقل از خانواده‌ها پیشی بگیرند و با تبدیل آنها به مالتی پلکس سود قابل توجهی کسب کنند، در مضیقه قرار دهد.

او گفت: «هزینه داشتن یک خانه مجزا بیشتر خواهد شد، زیرا ارزش ذاتی زمین به دلیل پتانسیل اجاره آن بیشتر است.

صاحبان صنعت می گویند که نیاز تورنتو به مسکن بیشتر بر این نگرانی ها غلبه دارد.

آنو جوشی، یک مشاور املاک تورنتو، گفت که این سیاست حرکت خوبی است زیرا عرضه مسکن را هدف قرار می دهد.

او گفت، در حالی که بسیاری از صاحبان خانه ممکن است نخواهند فوراً یک مالتی پلکس بسازند، یا توانایی مالی برای این کار را داشته باشند، دیگر هیچ مانع قانونی برای کسانی که علاقه مند به توسعه املاک خود هستند وجود ندارد.

او گفت: «نکته اصلی این است که تعداد افراد بسیار زیاد است و مسکن کافی وجود ندارد. “این قطعا یک اقدام خوشایند است.”

این گزارش توسط Canadian Press برای اولین بار در 1 ژوئن 2023 منتشر شد.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.