یک تصادف هواپیمای صحنه‌ای واکنش اضطراری فرودگاه پیرسون را آزمایش می‌کند

تماس اورژانس حدود ساعت 9 صبح روز شنبه بود. یک هواپیما به تازگی در انتهای شمالی فرودگاه پیرسون تورنتو سقوط کرده بود. تعداد نامعلومی از مسافران فریاد می زدند و کمک می خواستند.

در عرض چند دقیقه سه ماشین آتش نشانی رسیدند. اولین پاسخ دهندگان به سرعت وضعیت را ارزیابی کردند و از آتش نشانان برای آبیاری چمن سبز و کمک به افراد مجروح که توسط سایر مسافران و خدمه “برایت استار ایرویز” هجوم آورده بودند، خواستار کمک شدند.

“پای من کجاست؟” زنی زوزه کشید، در حالی که دردی قابل مشاهده بود و مسافر دیگری به او آرامش می داد.

یکی دیگر از مسافران مجروح در حالی که روی زمین در کنار بدنه پاره شده در انتهای دیگر محل سقوط دراز کشیده بود، فریاد زد: «اینجا به کمک نیاز داریم.

«امروز چطوری؟ آیا او نفس می کشد؟» یک آتش نشان از پشت ماسک هوا پرسید. آمبولانس در راه است.

در میان هرج و مرج صبحگاهی، سایر مقامات با جلیقه های ایمنی رنگارنگ با کلمه ناظر در پشت صحنه سرگردان بودند، آن مکالمات را شنود می کردند و با آرامش یادداشت می کردند و چشمان خود را به جزئیات این تعاملات آموزش می دادند.

صحنه تصادف، با این حال، به دور از هرج و مرج بود.

همه چیز از قرار دادن تکه‌های لاشه هواپیما گرفته تا نوع صدمات قربانیان و خطوطی که همه درگیر شده‌اند، تقریباً یک سال پیش با دقت طراحی و برنامه‌ریزی شده بودند تا یک فاجعه اضطراری واقعی را تا حد امکان شبیه‌سازی کنند.

کریگ بردبروک، مدیر عامل اداره فرودگاه های تورنتو بزرگ، گفت: «اولویت اصلی ما در تورنتو پیرسون ایمنی است و ما به طور مستمر در تلاش هستیم تا واکنش خود را به شرایط اضطراری در فرودگاه بهبود دهیم.

این تمرین به ما و شرکای خدمات اضطراری و فرودگاهی ما این فرصت را می‌دهد تا تمام جنبه‌های واکنش مشترک خود را آزمایش کنیم و شناسایی کنیم که کجا می‌توانیم پیشرفت کنیم. من از روشی که امروز همه پاسخ داده اند بسیار تحت تأثیر قرار گرفته ام. این واقعاً بر تعهدی که همه ما نسبت به آمادگی در شرایط اضطراری داریم تأکید می کند.

حمل و نقل کانادا از همه فرودگاه ها می خواهد که حداقل هر دو سال یک بار برنامه های واکنش اضطراری خود را آزمایش کنند. در پیرسون، GTAA سالانه یک “میز بالای جدول” را برای انجام یک سناریو با تمام بخش‌های عملیات و سپس انجام یک تمرین اضطراری در مقیاس کامل انجام می‌دهد.

سناریوی امسال شامل سقوط هواپیما بود که حدود 400 نفر از اعضای جامعه فرودگاهی و داوطلبان نقش مسافران و خانواده و دوستان مضطرب آنها را در هتل فرودگاه وستین تورنتو در مجاورت هتل بازی می کردند. خدمه پرواز از خطوط هوایی فلیر نیز داوطلبانه به عنوان خدمه وقت خود را سپری کردند.

پاسخ دهندگان شرکت کننده در این رویداد از پلیس منطقه ای پیل، حمل و نقل کانادا، خدمات پیراپزشکی منطقه ای پیل، خدمات پیراپزشکی تورنتو و آتش نشانی میسیساگا بودند – همه آنها نیز داوطلب بودند.

راشل برتون، سخنگوی GTAA، گفت: “وجوه زیادی از تیم ما وجود دارد که در واقع تیم های خود را رصد می کنند تا اطمینان حاصل کنند که پروتکل های اضطراری آنها رعایت می شود.” “این آزمایش سرعت پاسخگویی ما، میزان دقیق پاسخگویی ما را آزمایش می کند و راهی برای بهبود بهتر رویه های ایمنی در اختیار ما قرار می دهد.

ما می‌خواهیم تا جایی که می‌توانیم نزدیک به یک فاجعه شبیه‌سازی کنیم، که شامل افرادی می‌شود که صدمات جدی دارند تا امدادگران و آتش‌نشانی‌ها و خدمات اورژانس بتوانند آن‌ها را تریاژ کرده و آن‌ها را درمان کنند.»

کاتلین داگلاس از برامپتون و دوستش سوزان مک مستر از Thunder Bay نقش دو دانشگاهی از دانشگاه متروپولیتن تورنتو را بازی کردند که برای یک دوره به ادمونتون سفر می کردند.

این دو پس از اینکه داگلاس در خبرنامه GTAA در ماه مارس از فراخوان داوطلبان به عنوان قربانیان تصادف مطلع شد، برای شرکت در این رویداد ثبت نام کردند.

آنها ساعت 4:30 صبح روز شنبه برای آرایش به ترمینال 1 رسیدند – زخم های “جدی” مک مستر شامل کبودی و یک دست له شده با رنگ قرمز روی تمام کف دستش بود. برخی دیگر از زخمی که در گردن داشتند، خون فوران می کرد و از میان شلوار جین پاره استخوان ها از زانو بیرون زده بودند.

به داوطلبانی که به عنوان مسافر عمل می کردند – همگی یک تی شرت آبی بچه با چاپ سفید YYZEmergEx را مشاهده کردند – کارتی حاوی نام شخصیت، داستان پشت سر و همچنین شرح جراحات و فیلمنامه های پیشنهادی آنها ارائه شد.

داوطلبان باید قبل از اینکه با اتوبوس به فرودگاه بروند، در یک جلسه توجیهی ایمنی اجباری درباره بایدها و نبایدها روی زمین شرکت می کردند.

«این جامعه ماست. چرا ما نمی خواهیم آن را تا آنجا که می توانیم ایمن کنیم؟» داگلاس گفت در حالی که او و دوستش روی یک برزنت آبی نزدیک کنار جاده نشسته بودند و منتظر شروع تمرین اضطراری بودند.

“اگر اتفاق مهمی در اینجا رخ دهد، جامعه اتاق خوابی که من در آن زندگی می کنم، از ما خواسته می شود که از هر یک از آسیب های بزرگ و مواردی از این قبیل حمایت کنیم.”

نیکلاس کیونگ یک خبرنگار ساکن تورنتو است که موضوع مهاجرت را برای استار پوشش می دهد. او را در توییتر دنبال کنید: @nkeung

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.