گروه فعال فقر OCAP فعالیت خود را متوقف می کند

پس از بیش از 30 سال فعالیت ستیزه جویانه در مبارزه با فقر، OCAP فعالیت خود را متوقف کرده است.

مک اسکات، عضو 27 ساله و سخنگوی کمیته تعطیلی، گفت که اعضای ائتلاف انتاریو علیه فقر در یک جلسه عمومی در 13 می به انحلال این سازمان رأی دادند.

اسکات در مورد آخرین جلسه عمومی سالانه که 22 نفر را جذب کرد و یک روز به طول انجامید، گفت: “اشک ریخته شد.”

تصمیم سختی بود، اما ما در حال از دست دادن حرکت خود بودیم.

این اقدام در زمانی انجام می‌شود که خانواده‌های تورنتویی بیش از هر زمان دیگری برای تامین هزینه‌های ناشی از تورم، در شهری با مسکن بسیار گران، در تلاش هستند. دیلی برید فودبانک در آوریل اعلام کرد که میزان مصرف به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسیده است.

از سال 2016، تعداد فضاهای پناهگاه در تورنتو از 4000 به 9000 افزایش یافته است و این شهر می‌گوید که بیشتر از هر شهرداری دیگر در کانادا، سرانه‌های پناهگاه بیشتری ارائه می‌کند – که دلیل آن افزایش پناهندگان ناشی از جنگ است. کشورهایی که به دنبال پناهندگی هستند

ممکن است نیاز بسیار زیاد باشد، اما اسکات می‌گوید نسل جدیدی از فعالان آماده هستند تا مسئولیت را بر عهده بگیرند و به سازمان‌هایی اشاره می‌کنند که برای کمک به افرادی که در کمپ‌ها زندگی می‌کنند، ظهور کردند.

اسکات گفت: «داستان 33 ساله OCAP نوشته شده است و باید داستان جدیدی نوشته شود.

OCAP در سال 1990 توسط فعال اتحادیه بریتانیایی الاصل جان کلارک، که عملیات را از یک دفتر کوچک در خیابان شربورن اداره کرد، تأسیس شد. اسکات گفت که این سازمان اکنون در یک کلیسا مستقر است، اما این سازمان در حال نابودی است.

کلارک حدود چهار سال پیش از OCAP بازنشسته شد، که این نیز تأثیر داشت، اسکات گفت: “او همیشه یک رهبر در گروه بود.”

در سال 2019، کلارک به عنوان بازدیدکننده Packer Visitor در عدالت اجتماعی در دانشکده هنرهای لیبرال و مطالعات حرفه ای دانشگاه یورک برای یک دوره دو ساله منصوب شد.

او به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

دان یانگ، رئیس مشترک کمیته حمایت و فعالیت در فدراسیون انجمن های ساکنان تورنتو جنوبی (FoSTRA)، گفت که او شخصاً در گذشته از OCAP حمایت کرده و گهگاه در فعالیت ها و تظاهرات آنها شرکت می کند.

یانگ گفت: “برای من، جان کلارک همیشه قلب و کلید جذابیت و موفقیت آن بود.”

“بچه جدید در بلوک برای مسائلی که قبلاً مورد توجه OCAP بود، ACORN (انجمن سازمان های اجتماعی برای اصلاحات در حال حاضر) است و فصل های زیادی دارد.”

به گفته اسکات، بودجه برای OCAP کاهش یافته بود، اما پشت تصمیم برای تعطیلی مغازه نبود. او گفت که وقتی برای اولین بار به OCAP ملحق شد، مردم می‌توانستند با کمک‌های اجتماعی زندگی کنند و زمانی برای مشارکت در فعالیت‌ها در تلاش برای ایجاد تغییرات ساختاری – چیزی که دیگر توانایی انجام آن را ندارند، داشتند. افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی در تورنتو به این معنی است که افراد بیشتری که از کمک‌های اجتماعی استفاده می‌کنند باید زمان بیشتری را صرف تقلا برای تامین هزینه‌های زندگی کنند.

اسکات گفت: «ما همان پایگاه قبلی را نداریم.

OCAP اغلب به دلیل تکنیک های تهاجمی اش مورد انتقاد قرار می گرفت که برای جلب توجه پلتفرم گروه استفاده می شد.

در ژوئن 2000، OCAP تظاهراتی را در پارک کوئینز برگزار کرد که به خشونت ختم شد که در آن ده‌ها افسر پلیس، معترضان و اسب‌های پلیس زخمی شدند. این شورش منجر به اتهاماتی علیه سه سازمان‌دهنده از جمله کلارک شد که به تحریک شورش متهم شد. اتهامات بعداً پس از آن که هیئت منصفه رسیدگی کننده به پرونده نتوانست به رأی برسد و منجر به محاکمه نامشروع شد، لغو شد.

در سال 2001 OCAP اخراج ساختگی را در دفتر جیم فلاهرتی که در آن زمان MPP بود اجرا کرد که منجر به پرت شدن مبلمان در جاده ای نزدیک شد. اتهام شرارت علیه کلارک بعداً پس گرفته شد.

در سال 2018، OCAP در یکی از جلسات بودجه شهر اعتراضی برگزار کرد که در نتیجه برخی از افراد از اتاق بیرون کشیده شدند.

داف کوناچر، یکی از بنیان‌گذاران سازمان دیده‌بان دموکراسی، گفت که ائتلاف‌ها همیشه در مورد موضوعات مختلف ضد فقر شکل می‌گیرند.

کوناچر گفت: “عدم وجود OCAP به عنوان یک ائتلاف “پایدار” درازمدت، احتمالاً تغییر چندانی در نحوه مشارکت گروه ها و تشکیل ائتلاف در مورد این موضوعات در آینده ایجاد نخواهد کرد.

OCAP اطلاعیه هایی را در مورد تصمیم به تعطیلی عملیات به حساب های رسانه های اجتماعی خود ارسال کرد.

ما واحدهای مسکن اجتماعی، مراکز اقامتی، مزایا، و برنامه‌هایی را برای شأن مردم فقیر و طبقه کارگر به دست آورده‌ایم. ما اخراج، تبعید، مرگ، خشونت پلیس و سایر خشونت های دولتی را متوقف کرده ایم. ما با تمام سطوح دولت، کارفرمایان، مالکان و پلیس مبارزه کرده ایم. در سه دهه گذشته ما بسیاری از رفقای درخشان و زیبا را از دست داده ایم – روحیه مبارزات آنها برای همیشه با ما خواهد بود.

خطاب به آن روسا، صاحبخانه‌ها، سیاستمداران و نژادپرستانی که ما آنها را به چالش می‌کشیم – اشتباه نکنید، ما نرفته‌ایم، ما چند برابر شده‌ایم.

فرانسین کوپن یک روزنامه نگار و نویسنده ارشد تورنتو استار است که در تورنتو زندگی می کند. او را در توییتر دنبال کنید: @KopunF

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.