پوتین از پیشرفت مذاکرات بین ارمنستان و آذربایجان خبر داد و گفت که فقط مسائل فنی باقی مانده است

مسکو (AP) – ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که مسائل «به شدت فنی» در حل یکی از مناقشات اصلی بین ارمنستان و آذربایجان، همسایگانی که بر سر یک منطقه مورد مناقشه جنگیده‌اند، باقی مانده است.

پوتین در مسکو با الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، در مورد اختلاف بر سر جاده پر پیچ و خم به نام کریدور لاچین گفتگو کرد. این تنها راه ارتباطی مجاز بین ارمنستان و منطقه مورد مناقشه، قره باغ کوهستانی است و راه نجاتی برای تامین تجهیزات به حدود 120000 نفر در منطقه است.

علی اف و پاشینیان در یک نشست منطقه‌ای گسترده‌تر که پوتین در مسکو میزبانی کرد، به دلیل مواضع خود در رابطه با کریدور زمینی به یکدیگر انتقاد کردند. اما پوتین گفت که در مورد “موضوعات اصلی، توافق وجود دارد” و بعداً گفت که همه آنچه باقی مانده است “موانع قابل عبور” است و آنها را تفاوت در اصطلاح و “به شدت فنی” خواند. وی گفت که نمایندگان روسیه، ارمنستان و آذربایجان در یک هفته آینده برای حل اختلافات دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه تاس، پاشینیان چهارشنبه گذشته گفت که ارمنستان و آذربایجان تمامیت ارضی یکدیگر را در مرزهای اداری شوروی به رسمیت می شناسند. پاشینیان روز دوشنبه گفت سرزمین آذربایجان که دولتش آماده به رسمیت شناختن آن است شامل قره باغ می شود.

پاشینیان روز پنجشنبه گفت: می‌خواهم تأیید کنم که ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر توافق کردند و بر این اساس می‌توان گفت که به خوبی به سمت حل و فصل روابط خود پیش می‌رویم.

علی اف به نوبه خود روز پنجشنبه گفت که اظهارات رهبر ارمنستان تضمین می کند که “موضوع توافق بر سر سایر موارد معاهده صلح بسیار آسان تر خواهد شد، زیرا این عامل اصلی بود که ما نتوانستیم روی آن به توافق برسیم.”

پوتین به رهبران گفت که نشانه کلیدی پیشرفت «توافق بر موضوع اساسی تمامیت ارضی» است. وی افزود: و این در واقع مبنایی برای توافق در سایر موضوعات ثانویه است.

ارمنستان و آذربایجان در سال 2020 بر سر قره باغ کوهستانی جنگیدند که بیش از 6000 کشته برجای گذاشت. جنگ با یک آتش بس با میانجیگری روسیه به پایان رسید که بر اساس آن ارمنستان مناطق اطراف منطقه را رها کرد. قره باغ کوهستانی در داخل آذربایجان قرار دارد، اما نیروهای ارمنی قومی با حمایت ارمنستان از سال 1994 کنترل این منطقه و مناطق اطراف آن را در دست داشتند.

توافق پایان جنگ باعث شد تا کریدور لاچین به عنوان تنها ارتباط مجاز بین قره باغ کوهستانی و ارمنستان باقی بماند. روسیه یک نیروی حافظ صلح متشکل از 2000 سرباز را برای حفظ نظم، از جمله اطمینان از باز ماندن جاده کریدور لاچین، فرستاد. با این حال آذری‌های گذشته، آذری‌هایی که ادعا می‌کردند فعالان محیط‌زیست هستند، شروع به بستن جاده کردند و گفتند که به استخراج غیرقانونی معدن توسط ارامنه اعتراض دارند. ارمنستان مدعی است که آذربایجان این اعتراضات را سازماندهی کرده است.

آذربایجان بارها مدعی شده است که ارمنی ها از کریدور لاچین برای آوردن سلاح و مهمات به قره باغ کوهستانی استفاده کرده اند که نقض شرایط آتش بس است.

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.