پاپ یک مقام واتیکان را به بولیوی می‌فرستد، زیرا اتهامات سوءاستفاده در این کشور افزایش یافته است

لس آنجلس، بولیوی (AP) – پاپ فرانسیس یکی از بازرسان ارشد جنایات جنسی خود را در زمانی که کشور آند تحت تأثیر رسوایی پدوفیلیایی که کشیش‌ها در آن درگیر شده است، به بولیوی فرستاد.

مونسینور جوردی برتومئو، یکی از اعضای برجسته بخش کلیسا برای دکترین ایمان، در همان روزی که یک سمینار سابق یسوعی به کشور آمد و قول داد اطلاعات بیشتری در مورد موارد ادعایی سوء استفاده را فاش کند، وارد بولیوی شد.

کنفرانس اسقف‌های بولیوی گفت که دیدار برتومئو مستقیماً به اتهامات سوء استفاده جنسی اخیر مربوط نمی‌شود، اما قبلاً برای تحلیل «پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه فرهنگ پیشگیری» که توسط واتیکان ترویج می‌شود، برنامه‌ریزی شده بود.

برتومئو از پاراگوئه وارد بولیوی شد، جایی که در حال تحقیق درباره اتهامات مشابه علیه مقامات کلیسا بود و در سال 2018 تحقیقات در مورد سوء استفاده کشیش ها علیه کودکان خردسال در شیلی را رهبری کرد.

کنفرانس اسقفی در بیانیه ای اعلام کرد که جلسات در بولیوی “در فضایی از نزدیکی عمیق با همه کسانی که قربانی آفت آزار در کلیسا شده اند انجام خواهد شد.”

مونسینیو جیووانی آرانا گفت: برتومئو فردی است که اعتماد زیادی به پاپ فرانسیس دارد و مسئول رسیدگی به این مسائل است و او می‌آید تا راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی رسیدگی به این موضوع، گوش دادن و حمایت از قربانیان ارائه دهد. دبیر همایش اسقف.

این دیدار بلافاصله پس از علنی شدن پرونده یسوعی اسپانیایی آلفونسو پدراخاس انجام شد. طبق یک دفتر خاطرات خصوصی که روزنامه اسپانیایی El País به آن دسترسی پیدا کرده است، گفته می شود که پدراخاس در دهه های 1970 و 1980 حدود 85 کودک خردسال را در مدارس شبانه روزی کاتولیک در بولیوی مورد آزار و اذیت قرار داده است. او در سال 2009 بر اثر سرطان درگذشت.

دادستانی تحقیقاتی را آغاز کرده است که محرمانه است و از قربانیان خواسته است که شکایت کنند.

انجمن یسوعیان در بولیوی از قربانیان عذرخواهی کرده و متعهد شده است که از تحقیقات حمایت کند و در عین حال مافوق پدراخاس را به اتهام پنهان کاری محکوم کند. بسیاری از مافوق ها دیگر در مقام نیستند یا فوت کرده اند.

پدرو لیما، یک حوزوی سابق یسوعی بولیوی که یکی از شاهدان مهم محسوب می شود، قول داده است که با تحقیقات همکاری کند. ورود او به بولیوی مصادف با برتومئو است.

لیما روز دوشنبه پس از ورود به لاپاز پایتخت بولیوی برای شهادت در مقابل دادستان گفت: «من نه تنها شاهد سوء استفاده از قدرت، سوء استفاده جنسی و سوء استفاده از وجدان توسط جامعه یسوعیان در بولیوی هستم. دفتر.

طی یک کنفرانس خبری، لیما سه یسوعی را متهم به سرپوش گذاشتن بر سوء استفاده های ادعایی کرد.

“عذرخواهی کافی نیست، این سوء استفاده ها نمی تواند بدون مجازات بماند. باید برای قربانیان غرامت وجود داشته باشد و من اینجا هستم تا اطمینان حاصل کنم که این وقایع دردناک دیگر هرگز تکرار نخواهند شد.

اظهارات لیما توسط وکیل یسوعیان، آدالیا زوریتا، مورد سوال قرار گرفت و گفت که لیما در سال 2006 و 2007 زمانی که در سال 2006 و 2007 یکی از اعضای مجلس مؤسسانی بود که قانون اساسی بولیوی را اصلاح کرد، “موقعیت قدرتی داشت” تا سوء استفاده های ادعایی را محکوم کند. بنابراین.

لیما در سال 2001 انجمن یسوعی را که در آن معلم در مدارس و پانسیون ها بود، ترک کرد و به سیاست روی آورد. در سال 2012، او با ادعای “آزار و شکنجه سیاسی” توسط حزب جنبش به سوی سوسیالیسم کشور را ترک کرد و به یسوعی ها در پاراگوئه پناه برد، جایی که تا همین اواخر در آنجا کار می کرد.

البته من با یسوعی ها در پاراگوئه کار کردم. کارکردن با آنها به این معنا نیست که من باید سکوت کنم… وقتی می خواستم تقبیح کنم، گفتند هیچ قربانی و مدرکی وجود ندارد.»

پرونده Pedrajas پرونده های دیگری را که قبلاً حل نشده بود افشا کرده است. دادستان ویلفردو چاوز اظهار داشت که «23 کشیش در این کشور درگیر پدوفیلیا هستند»، از جمله یک کشیش که هفته گذشته به مدت سه ماه به بازداشت موقت فرستاده شد.

از زمان افشای پرونده پدراخاس در برخی از کلیساها و مدارس کاتولیک در بولیوی تظاهرات جداگانه ای صورت گرفته است.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.