پاپ تمایل خود را برای بازگرداندن غارت‌ها و مصنوعات بومی اعلام کرد

در هواپیمای پاپ (AP) – پاپ فرانسیس یکشنبه گفت که مذاکرات برای بازگرداندن آثار باستانی موجود در موزه واتیکان که از بومیان کانادا به دست آمده است در جریان است و تمایل خود را برای بازگرداندن سایر اشیاء دوران استعمار در مجموعه واتیکان در مورد پرونده ای اعلام کرد. بر اساس مورد

فرانسیس در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی هوایی در مسیر خانه از مجارستان گفت: «فرمان هفتم به ذهن خطور می کند: اگر چیزی را دزدیدید، باید آن را پس بدهید.

اخیراً فرانسیس سه قطعه مجسمه پارتنون را که به مدت دو قرن در مجموعه موزه های واتیکان بود به یونان بازگرداند. پاپ روز یکشنبه گفت که این بازپرداخت “ژست درست” است و زمانی که چنین بازگشتی امکان پذیر است، موزه ها باید آن را انجام دهند.

او گفت: «در مواردی که می‌توانید چیزها را برگردانید، جایی که لازم است یک ژست بگیرید، بهتر است این کار را انجام دهید. «گاهی اوقات نمی‌توانید، اگر هیچ امکانی وجود نداشته باشد – احتمالات سیاسی، واقعی یا عینی. اما در مواردی که امکان استرداد وجود دارد، لطفاً این کار را انجام دهید. این برای همه خوب است، بنابراین عادت نمی کنید دست خود را در جیب دیگران بگذارید.»

اظهارات او برای آسوشیتدپرس اولین اظهارات او در این مورد بود، زیرا بسیاری از موزه‌ها در اروپا و آمریکای شمالی در حال بازنگری در مجموعه‌های قوم‌شناسی و مردم‌شناسی خود هستند، در بحبوحه فتوحات استعماری آفریقا، آمریکا و آسیا و درخواست‌ها برای بازگرداندن غارت‌های جنگی. توسط کشورها و جوامع مبدأ.

واتیکان دارای مجموعه گسترده ای از مصنوعات و آثار هنری است که توسط بومیان سراسر جهان ساخته شده است، که بیشتر آنها توسط مبلغان کاتولیک برای نمایشگاهی در باغ واتیکان در سال 1925 به رم فرستاده شده است.

واتیکان اصرار دارد که این آثار، از جمله ماسک های تشریفاتی، کمربندهای وامپوم و لباس های سر پردار، هدیه بوده اند. اما محققان بومی با توجه به تفاوت‌های قدرت موجود در دوره‌های استعماری در مورد اینکه آیا مردم بومی در آن زمان می‌توانستند آزادانه صنایع دستی خود را عرضه کنند، بحث می‌کنند.

فرانسیس، اولین پاپ تاریخ آمریکای لاتین، تاریخ را به خوبی می داند. سال گذشته، او به کانادا سفر کرد تا شخصاً از مردم بومی به دلیل آزاری که توسط مبلغان کاتولیک در مدارس مسکونی متحمل شدند، عذرخواهی کند.

در آستانه این بازدید، گروه های بومی از موزه آنیما موندی واتیکان بازدید کردند، برخی از آثار دست ساز اجداد خود را دیدند و برای دسترسی بیشتر به این مجموعه و بازگرداندن برخی اقلام ابراز علاقه کردند.

فرانسیس گفت: «بازگرداندن چیزهای بومی با کانادا در حال انجام است – حداقل ما موافقت کردیم که این کار را انجام دهیم.

فرانسیس یادآور شد که غارت کردن یک ویژگی رایج در طول جنگ ها و اشغال های استعماری بود. او گفت: «آنها این تصمیمات را گرفتند تا چیزهای خوب را از دیگری بگیرند.

او گفت که در ادامه، موزه‌ها «باید در هر موردی تشخیص دهند»، اما در صورت امکان، بازگرداندن اشیا باید انجام شود.

و اگر فردا مصریان بیایند و ابلیسک را بخواهند، ما چه خواهیم کرد؟ او با خندیدن به ابلیسک بزرگی که در مرکز میدان سنت پیتر قرار دارد، گفت.

موزه‌های واتیکان در کتاب 2020 «موزه‌های Brutish» ذکر شده‌اند که غارت دادگاه سلطنتی شهر بنین توسط نیروهای بریتانیایی در سال 1897 و متعاقب آن پراکندگی در موزه‌ها و مجموعه‌های سراسر جهان برنزهای مشهور بنین را بازگو می‌کند.

در پیوست، واتیکان به‌عنوان یکی از موزه‌ها، گالری‌ها یا مجموعه‌هایی فهرست شده است که «ممکن است» اشیایی در شهر بنین در سال 1897 به غارت رفته باشد.

موزه‌های واتیکان به درخواست‌های اطلاعات پاسخ نداده‌اند. سفارت نیجریه در مقر مقدس که اخیراً در مورد این ادعا سؤال شد، گفت: “تماس با واتیکان در حال حاضر در حال بررسی این موضوع است.” ___

پوشش مذهبی آسوشیتدپرس از طریق همکاری AP با The Conversation US، با تأمین مالی از Lilly Endowment Inc پشتیبانی می‌شود. AP تنها مسئول این محتوا است.

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.