نیروهای مرزی صربستان پس از درگیری های قومی در داخل کوزوو، بالاترین حالت آماده باش را حفظ می کنند

بلگراد، صربستان (AP) – صربستان روز شنبه نیروهای حافظ صلح ناتو مستقر در کوزوو همسایه را به دلیل ناکامی ادعایی آنها در توقف “اقدامات وحشیانه” پلیس کوزوو علیه صرب های قومی محکوم کرد و گفت که نیروهای مسلح این کشور مستقر در نزدیکی مرز در این منطقه باقی خواهند ماند. بالاترین حالت هشدار تا اطلاع ثانوی

رهبران ارشد سیاسی و امنیتی صربستان به رهبری الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان، روز شنبه در پی درگیری‌های خشونت‌آمیز یک روز قبل بین پلیس کوزوو و صرب‌های قومی که منجر به زخمی شدن بیش از ده‌ها نفر شد، در بلگراد دیدار کردند.

در واکنش به درگیری ها، ووچیچ روز جمعه دستور نزدیک شدن نیروها به مرز با کوزوو را صادر کرد.

در بیانیه‌ای پس از پایان این نشست آمده است: «به دلیل استفاده وحشیانه از زور توسط (نخست‌وزیر کوزوو) آلبین کورتی و نیروهایش علیه مردم صربستان در کوزوو، نیروهای مسلح جمهوری صربستان در بالاترین سطح آمادگی رزمی باقی خواهند ماند. نشست رهبران ارشد صربستان در روز شنبه.

در این بیانیه همچنین آمده است که یک مأموریت غیرنظامی بین‌المللی و نیروهای ناتو که از زمانی که نیروهای صرب مجبور به ترک منطقه در سال 1999 شدند در استان صربستان سابق مستقر شده‌اند، برای محافظت از صرب‌ها «وظیفه خود را انجام ندادند».

اوآنا لونگسکو، سخنگوی ناتو از “موسسات در کوزوو خواست تا فورا تنش ها را کاهش دهند” و از همه طرف ها خواست “وضعیت را از طریق گفتگو حل کنند.”

او در توییتر گفت که ناتو “هشیار است و محیط امن و مطمئن” را در کوزوو تضمین خواهد کرد.

صرب‌های قومی در شمال کوزوو که اکثریت آن بخش از کشور را تشکیل می‌دهند، تلاش کرده‌اند تا روز جمعه از ورود مقامات آلبانیایی نژاد منتخب به ساختمان‌های شهرداری جلوگیری کنند. انتخابات محلی زودهنگام ماه گذشته عمدتاً توسط صرب‌ها تحریم شد و تنها نمایندگان آلبانیایی قومی یا سایر اقلیت‌های کوچک‌تر در پست‌های شهرداری و مجامع انتخاب شدند.

پلیس کوزوو برای متفرق کردن جمعیت و اجازه ورود مقامات جدید به دفاتر، گاز اشک آور پرتاب کرد. چندین خودرو به آتش کشیده شد.

ایالات متحده و چندین کشور غربی دولت کوزوو را به دلیل استفاده از پلیس برای اجازه ورود اجباری به ساختمان های شهرداری محکوم کردند. کورتی نخست وزیر کوزوو روز شنبه از اقدام پلیس دفاع کرد.

کورتی در توییتر خود نوشت: «این حق کسانی است که در انتخابات دموکراتیک انتخاب شده‌اند که بدون تهدید یا ارعاب، مسئولیت را بر عهده بگیرند.» همچنین این حق شهروندان است که توسط آن مقامات منتخب خدمت کنند. مشارکت – نه مانع تراشی خشونت آمیز – راه مناسب برای بیان دیدگاه های سیاسی در یک دموکراسی است.

این اولین بار نیست که ووچیچ هشدار می دهد که بلگراد به خشونت علیه صرب ها پاسخ خواهد داد و او چندین بار در لحظات تنش با کوزوو آمادگی رزمی خود را افزایش داده است. با این حال، هرگونه تلاش صربستان برای اعزام نیروهای خود به مرز به معنای درگیری با نیروهای ناتو مستقر در آنجا خواهد بود.

درگیری در کوزوو در سال 1998 زمانی که آلبانیایی‌های قومی جدایی‌طلب علیه حاکمیت صربستان شورش کردند، شروع شد و صربستان با سرکوب وحشیانه پاسخ داد. حدود 13000 نفر که اکثراً آلبانیایی نژاد بودند جان باختند.

مداخله نظامی ناتو در سال 1999 در نهایت صربستان را مجبور به خروج از خاک کرد. واشنگتن و اکثر کشورهای اتحادیه اروپا کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته اند، اما صربستان، روسیه و چین این کار را نکرده اند.

___

لازار سمینی، نویسنده AP از تیرانا، آلبانی همکاری کرد.

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.