معاشقه با خطر آب و هوا: سازمان ملل پیش بینی می کند که 2 در 3 احتمال دارد که به زودی به مدت کوتاهی به حد مجاز گرما برسد.

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی پیش‌بینی می‌کند که طی پنج سال آینده، دو از سه شانس وجود دارد که جهان به طور موقت به آستانه دمای جهانی پذیرفته شده بین‌المللی برای محدود کردن بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی برسد.

آژانس هواشناسی سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که این احتمالا فقط یک معاشقه زودگذر و کمتر نگران کننده با نقطه خطر آب و هوایی مورد توافق است. به این دلیل که دانشمندان انتظار دارند انفجار موقت گرما از یک ال نینو گرمایش ناشی از سوختن زغال سنگ، نفت و گاز را که توسط انسان ایجاد می شود به ارتفاعات جدیدی افزایش دهد و سپس کمی به پایین برگردد.

توافقنامه اقلیمی پاریس در سال 2015، دمای 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 درجه فارنهایت) را به عنوان یک حفاظ جهانی در گرمایش جوی تعیین کرد و کشورها متعهد شدند در صورت امکان از این گرم شدن طولانی مدت جلوگیری کنند. دانشمندان در گزارش ویژه سازمان ملل در سال 2018 گفتند که عبور از آن نقطه با مرگ، تخریب و آسیب بیشتر به اکوسیستم‌های جهانی به شدت و خطرناک خواهد بود.

احتمالاً امسال نخواهد بود. لئون هرمانسون، نویسنده اصلی گزارش، دانشمند آب و هوا در اداره هواشناسی بریتانیا، گفت: شاید سال آینده یا سال بعد از آن باشد که یک سال میانگین 1.5 درجه سانتیگراد است.

اما دانشمندان آب و هوا می گویند آنچه که احتمال دارد در پنج سال آینده اتفاق بیفتد مانند شکست دادن هدف جهانی نیست.

این گزارش به این معنا نیست که ما برای همیشه از سطح 1.5 درجه سانتیگراد مشخص شده در توافقنامه پاریس که به گرمایش طولانی مدت در طی سالیان طولانی اشاره دارد، تجاوز خواهیم کرد. پتری تالاس، دبیر کل WMO در بیانیه‌ای گفت: با این حال، WMO زنگ خطر را به صدا در می‌آورد که سطح 1.5 درجه سانتیگراد را به طور موقت و با فرکانس افزایش می‌یابد.

هرمانسون گفت: «یک سال واقعاً معنایی ندارد. دانشمندان معمولاً از میانگین های 30 ساله استفاده می کنند.

آن 66 درصد احتمال رسیدن یک سال به آن آستانه در پنج سال از 48 درصد در سال گذشته، 40 درصد سال قبل، 20 درصد در سال 2020 و 10 درصد در حدود یک دهه قبل افزایش یافته است. گزارش WMO بر اساس محاسبات 11 مرکز مختلف علوم آب و هوا در سراسر جهان است.

سال هاست که جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان به آستانه 1.5 درجه نزدیک شده است. گرم شدن موقت ال نینو امسال – پدیده‌ای که با گرم شدن بخش‌هایی از اقیانوس آرام مرکزی شروع می‌شود و سپس به سراسر جهان سرازیر می‌شود – این امکان را برای ما ایجاد می‌کند که یک دهه قبل از این سال شاهد یک سال بیش از 1.5 درجه سانتیگراد باشیم. میانگین گرمایش بلندمدت ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط انسان، چنین است.

هاوسفادر در ایمیلی گفت: «ما انتظار نداریم که میانگین بلندمدت تا اوایل تا اواسط دهه 2030 از 1.5 درجه سانتیگراد عبور کند.

اما هر سال نزدیک به 1.5 مهم است.

هرمانسون در مصاحبه‌ای گفت: «ما این گزارش را بیشتر به‌عنوان یک فشارسنج برای چگونگی نزدیک‌شدن خود می‌بینیم، زیرا هرچه به آستانه نزدیک‌تر می‌شوید، نویزهای بالا و پایین‌تر به‌طور تصادفی شما را از آستانه عبور می‌کند.» . و او گفت هر چه برآمدگی های تصادفی روی علامت بیشتر باشد، جهان در واقع به آستانه نزدیکتر می شود.

کلید همه اینها چرخه ال نینو است. جهان در حال سقوط سه گانه رکورددار در La Nina است – سه سال متوالی که پسرعموی خنک ال نینو مانع صعود گرمایش ناشی از انسان می شود – و در آستانه ال نینو است که برخی دانشمندان پیش بینی می کنند قوی خواهد بود.

هرمانسون گفت که لا نینا تا حدودی روند گرمایش ناشی از انسان را مسطح کرد، به طوری که جهان از سال 2016، آخرین ال نینو با اندازه فوق العاده، علامت دمای سالانه را نشکسته است.

و این به معنای 98 درصد احتمال شکستن رکورد سالانه دمای جهانی در سال 2016 از هم اکنون تا سال 2027 است. در این گزارش همچنین به احتمال 98 درصد وجود دارد که پنج سال آینده گرم ترین پنج سال تاریخ باشد.

هرمانسون گفت، به دلیل تغییر از لا نینا به ال نینو “جایی که قبلا سیل وجود داشت، خشکسالی خواهد بود و جایی که قبل از آن خشکسالی وجود داشت ممکن است سیل رخ دهد.”

این گزارش هشدار داد که آمازون تا پنج سال آینده به طور غیرعادی خشک خواهد شد، در حالی که بخش ساحل آفریقا – منطقه انتقال بین صحرا در شمال و ساوانا به جنوب – مرطوب تر خواهد بود.

هرمانسون گفت: “این یکی از چیزهای مثبتی است که از این پیش بینی بیرون می آید.” “همه چیز از غم و اندوه و امواج گرما نیست.”

مایکل مان، دانشمند آب و هوای دانشگاه پنسیلوانیا، گفت که گزارش هایی از این دست تاکید زیادی بر دمای سطح جهانی دارد، که با چرخه ال نینو تغییر می کند، حتی اگر در دراز مدت به سمت بالا صعود کند. نگرانی واقعی آب های عمیق اقیانوس ها است که اکثریت قریب به اتفاق گرمایش ناشی از انسان را جذب می کند و منجر به افزایش مداوم محتوای گرمای اقیانوس ها و ثبت رکوردهای جدید به طور منظم می شود.

مان گفت: این اشتباه است که فکر کنیم جهان در حال فراتر رفتن از آستانه است زیرا “تلاش هماهنگ برای کاهش انتشار کربن همچنان می تواند از عبور از آن به طور کلی جلوگیری کند.” “این چیزی است که ما باید روی آن متمرکز شویم.”

___

پوشش آب و هوا و محیط زیست AP را در https://apnews.com/hub/climate-and-environment دنبال کنید

___

ست بورنشتاین را در توییتر دنبال کنید @borenbears

___

پوشش آب و هوا و محیط زیست آسوشیتدپرس از چندین بنیاد خصوصی حمایت می شود. اطلاعات بیشتر در مورد ابتکار آب و هوای AP را اینجا ببینید. AP تنها مسئول تمام محتوا است.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.