مساحت ترکیه و همسایگان آن

ترکیه یکی از محبوب ترین و شلوغ ترین شکایات همسایه ایران است که طرفداران زیادی در میان ساکنان کشورهای دیگر دارد. کشوری پهناور که بین دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. قبل از سفر به این کشور ، اگر با نقشه کامل ترکیه آشنا باشید ، می توانید به راحتی به این کشور سفر کرده و جاده ها و استانهای مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین به عنوان شهرهای معروف توریستی ترکیه ، استانبول ، استانبول ، آنکارا ، ازمیر ، کوش آداسی و … در استانها و مناطق مختلف ترکیه شناخته می شود. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید ، مجله الی گشت نقشه ترکیه را به زبان فارسی آماده کرده است که می توانید از آن در سفرهای خود استفاده کنید.

نقشه ترکیه به زبان فارسی

نقشه ترکیه یا رسما جمهوری ترکیه کشوری است در شبه جزیره آناتولی در غرب آسیا با محدودیت های کمی در بالکان و جنوب شرقی اروپا. قسمت اصلی ترکیه در شبه جزیره آناتولی واقع شده است که ثابت شده آسیای صغیر است. آناتولی باید غربی ترین قسمت آسیا باشد. ترکیه یک اتحاد با یک دولت مرکزی است. ترکیه حدود 7 منطقه و 81 استان دارد.

از غرب با دریای اژه ، از جنوب با دریای مدیترانه و از شمال با دریای سیاه هم مرز است. همچنین از شرق با ارمنستان ، ایران و آذربایجان (و البته نخجوان) ، از شمال شرقی با گرجستان ، از شمال غربی با بلغارستان و یونان و از جنوب شرقی با عراق و سوریه همسایه است. این کشور با قبرس ، مصر ، قبرس شمالی ، رومانی ، روسیه و اوکراین مرز مشترک دارد. در شمال غربی ترکیه دو تنگه باریک وجود دارد. نقشه ایران و ترکیه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

یکی از جالب ترین کشورها از نظر موقعیت جغرافیایی ترکیه است که بخشی از آن در اروپا و بخشی دیگر در آسیا واقع شده است. برخی از همسایگان ترکیه در اروپا و برخی دیگر در آسیا هستند. اگر به دنبال همسایگان ترکیه هستید ، فقط نگاهی به نقشه زیر بیندازید.

همسایگان آسیایی و اروپایی ترکیه

همسایگان ترکیه : ترکیه از سه طرف شمال ، غرب و جنوب به دریا دسترسی دارد و دارای دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی است. این کشور با کشورهای مشترک المنافع (ارمنستان و جورجیا) با 610 کیلومتر در شرق با جمهوری اسلامی ایران 454 کیلومتر در عراق 331 کیلومتر در جنوب با سوریه 877 کیلومتر در غرب با یونان 212 کیلومتر و بلغارستان 269 کیلومتر مرز مشترک دارد. . . مرزهای آبی ترکیه حدود 2805 کیلومتر با دریای اژه ، 1577 کیلومتر با دریای مدیترانه ، 1695 کیلومتر با دریای سیاه و 927 کیلومتر با دریای مرمر است.

مساحت ترکیه

مساحت ترکیه با 814578 کیلومتر مربع مساحت ، کمی کمتر از نیمی از ایران ، سی و پنجمین کشور بزرگ جهان است. از این مقدار 24378 کیلومتر مربع یا 3٪ در اروپا و بقیه در آسیا واقع شده است. بسفر از جنوب از طریق تنگه دردانل به دریای سیاه و از جنوب به دریای اژه متصل می شود. این تنگه از نظر استراتژیک مرتفع است و دریای سیاه به آبهای آزاد متصل است. مساحت دریای مرمره حدود 11350 کیلومتر است.

چندین جزیره در دریای مرمره و دریای اژه وجود دارد که متعلق به ترکیه است. برخی از آنها عبارتند از: جزایر مرمره در دریای مرمره و شهبانو. در ترکیه ، حدود 65 دریاچه کوچک و بزرگ با مساحت 9000 کیلومتر مربع وجود دارد ، از جمله دریاچه وان با مساحت. 3713 کیلومتری شرق دریاچه نمک با مساحت 1630 کیلومتر در آناتولی مرکزی و تور دریاچه با مساحت 1500 کیلومتر در قونیه را می توان نام برد.