ماده های معدنی غیر فلزی

مواد معدنی غیر فلز بسیاری هستند که که صنایعی نظیر متالوژی چوب وکاغذ ساخت اناوع رنگ و ساختمان سازی کار برد دارند .

تعداد آن ها بسیار وسیع است و امکان این که تمام آن ها را بشود دراین مقاله گنجاند وجود ندارد .

منابع بعضی از این مواد در دل معادن زیر زمینی و برخی دیگر در رودخانه ها و کوه ها هستند.که هرکدام روش خاصی براس استخراج و فراوری دارند.

اگر قصد دارید در این باره اطلاع بیشتری کسب کنید با ما همراه باشید تا دو مورد از پر مصرف ترین مواد معدنی در صنعت را با هم بررسی کنیم.

 

آهک

آهک یک ماده معدنی غیر آلی کلسیم است که در درجه اول از اکسیدها و هیدروکسید ، معمولاً اکسید کلسیم و یا هیدروکسید کلسیم تشکیل شده است. این نیز نام اکسید کلسیم است که به عنوان محصولی از آتش درزهای زغال سنگ و در زنولیت های سنگ آهک تغییر یافته در بیرون از آتشفشان رخ می دهد.  کلمه آهک از اولین کاربرد آن به عنوان ملات ساختمانی گرفته شده و مفهوم چسبندگی یا چسبندگی دارد.

 

سنگها و مواد معدنی که این مواد از آنها به دست می آیند ، به طور معمول سنگ آهک یا گچ ، در درجه اول از کربنات کلسیم تشکیل شده اند. ممکن است برش ، خرد ، یا پودر شده و شیمیایی شوند. سوزاندن (کلسیناسیون) این مواد معدنی در کوره آهک ، آنها را به آهک سوخته ، آهک بدون لایه یا آهک سریع (اکسید کلسیم) تبدیل می کند و از طریق افزودن آب ، به آهک خرد شده (اما هنوز به شدت قلیایی) تبدیل می شود آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم ، کلسیم (OH) 2) که فرآیند آن را لقمه آهک می نامند. 

 

باریت

 

باریت ، باریت یا باریتس) ماده معدنی متشکل از سولفات باریم است (BaSO4) باریت به طور کلی سفید یا بی رنگ است و منبع اصلی عنصر باریم است. گروه باریت متشکل از باریت ، سلستین (سولفات استرانسیم) ، آنگلزیت (سولفات سرب) و آنیدریت (سولفات کلسیم) است. باریت و سلستین یک محلول جامد (Ba، Sr) SO4 تشکیل می دهند

 

منابع

 

باریت در بسیاری از محیط های رسوبی وجود دارد و از طریق بسیاری از فرایندها از جمله بیوژنیک ، هیدروترمال و تبخیر ، و غیره ، رسوب می کند.  باریت معمولاً در رگه های سرب روی در سنگهای آهکی ، در رسوبات چشمه های گرم و با سنگ هماتیت دیده می شود. این ماده اغلب با مواد معدنی آنگلزیت و سلستین در ارتباط است. همچنین در شهاب سنگ ها شناسایی شده است. 

 

بریت در مکانهایی در استرالیا ، برزیل ، نیجریه ، کانادا ، شیلی ، چین ، هند ، پاکستان ، آلمان ، یونان ، گواتمالا ، ایران ، ایرلند (جایی که در بنبولبن استخراج شد  ، لیبریا ، مکزیک ، مراکش ، پرو ، رومانی (بایا اسپری) ، ترکیه ، آفریقای جنوبی (سرزمین کوه باربرتون) ،  تایلند ، انگلستان (کورنوال ، کامبریا ، دارتمور / دوون ، دربیشایر ، دورهام ،  پرتشایر ، آرگیلشایر و ساری  ) و در ایالات متحده از چشایر ، کنتیکت ، د کالب ، نیویورک و فورت والاس ، نیومکزیکو. این استخراج در آرکانزاس ، کنتیکت ، ویرجینیا ، کارولینای شمالی ، جورجیا ، تنسی ، کنتاکی ، نوادا و میسوری انجام می شود