قاضی دستور داد رهبر اسلامگرای تونس در بازداشت بماند

تونس، تونس (AP) – حزب وی روز پنجشنبه در رسانه اجتماعی رسمی خود اعلام کرد که یک قاضی تحقیق تونس دستور داده است که راشد غنوشی، رهبر بانفوذ اسلام گرا در بازداشت بماند.

حزب النهضه پس از دستگیری غنوشی توسط پلیس در روز دوشنبه، در بیانیه ای در فیس بوک، “حبس ناعادلانه” رهبر خود را محکوم کرد. این حزب در حساب توییتر خود به زبان انگلیسی اعلام کرد که غنوشی به توطئه علیه امنیت دولتی متهم شده است و دستور زندانی شدن او تا زمان محاکمه صادر شده است.

غنوشی، 81 ساله، برجسته ترین منتقد رئیس جمهور کیس سعید است. او به عنوان رئیس پارلمان تونس فعالیت می کرد تا اینکه سعید در ژوئیه گذشته این نهاد را منحل کرد و اکثر قدرت های اجرایی را در این کشور شمال آفریقا به دست گرفت – اقدامی که غنوشی و دیگر مخالفان آن را کودتا می نامند.

او پیش از این نیز بارها برای بازجویی بازداشت شده بود، اما شرایط آخرین بازداشتش حاکی از آن بود که این زمان جدی‌تر بوده است.

خبرگزاری رسمی TAP تونس در اوایل این هفته گزارش داد که او بر اساس حکم دادستان ضد تروریسم به عنوان بخشی از تحقیقات درباره اظهارات “تحریک آمیز” اخیر بازداشت شده است. توضیح بیشتری نداد.

دیگر رسانه‌های تونس گزارش دادند که غنوشی قرار است به خاطر ویدئویی که در فضای مجازی پخش می‌شود، بازجویی شود که در آن ظاهراً می‌گوید تلاش‌های رئیس‌جمهور برای «ریشه‌کن کردن» مخالفان اسلام‌گرا تهدید به راه‌اندازی جنگ داخلی است.

این اقدام در بحبوحه تنش های اجتماعی فزاینده و تشدید مشکلات اقتصادی در تونس، زادگاه جنبش دموکراسی بهار عربی بیش از یک دهه پیش انجام می شود.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.