فن کندانسور سردخانه چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

فن سردخانه ای چیست

اما لازم است بدانید که قبل از اقدام فن سردخانه به هر کاری باید برق ورودی به یونیت خارجی کولر گازی کاملاً قطع باشد.  فن سردخانه در داخل یونیت خارجی و کندانسور کولر گازی از قطعه دیگری به نام خازن راه انداز نیز استفاده شده که این قطعه کارکرد موتور فن و کمپرسور را راه اندازی می کند.

همانطور که در نقشه سیم کشی برق کولر گازی فن سردخانه در قسمت فوق مشاهده می کنید، از دو عدد خازن دو پایه برای راه اندازی کمپرسور و فن کندانسور استفاده شده است. با این حال مشاهده شده که برخی از افراد قصد دارند به جای موتور فن فن سردخانه سه سیم قبلی از مدل 4 سیم در فن جدید استفاده کنند

و یا می خواهند فن سه سیم را به  فن سردخانه خازن راه انداز تک یا خازن راه انداز دوگانه وصل کنند. 8. اکنون میتوانید فن دستگاه را مشاهده کنید که به وسیله پیچها و پایانههایی به بدنه آن متصل شده است. چنانچه موتور فن جدید خریداری شده شما 4 سیم داشت و فن سردخانه قصد استفاده از خازن راه انداز تک را داشتید، باید به شیوه ای که در ادامه می گوییم سیم کشی آن ها را انجام دهید.

قیمت فن سردخانه

بر روی کنتاکتور دو پایه وجود دارد فن سردخانه که برق 115 ولت ورودی برای مصرف قطعات داخلی دستگاه و کارکرد مناسب آن ها عبور می کند

اگر شاهد این مشکل در کولر گازی خود بودید، کولر خود را خاموش کنید و با تکنسین تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا در صورتی که موتور نیاز به تعمیر و یا تعویض داشت، شما را آگاه کنند. فن سردخانه البته ممکن است

یخچال در هنگام کار، صدا هایی از خود تولید کند که بعضی از این صدا ها طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست، اما بعضی از آن ها طبیعی نیست و باید آن را تعمیر کنید که از جمله ی آنها صدای زیاد فن یخچال است. این قطعه در حالت اولیه خود به صورت قطع است،  فن سردخانه مگر اینکه فاز به آن وسط شود.

هر چند اکثر موارد نقشه سیم کشی فن کولر گازی بر روی برچسب این قطعه درج شده است، اما موارد استثناء هم وجود دارند. اکثر موتورهای فن کولر گازی از نوع سه سیم هستند و کمتر فن سردخانه شاهد استفاده از موتور فن 4 سیم بر روی کندانسور کولر گازی اسپلیت هستیم.

خرید فن سردخانه

فن کندانسور سردخانهها اعم از بالای صفر و زیر صفر و تونل انجماد عمدتا از نوع مکنده آکسیال میباشد. سیم کشی فن کولر گازی در انواع مدل اسپلیت و پنجر ای آن با یکدیگر متفاوت است  فن سردخانه و اگر با طریقه نصب سیم ها آشنایی نداشته باشید، چه بسا با یک اتصال اشتباه با دست خودتان موتور فن کولر گازی را بسوزانید.

همزمان یک پمپ آب را از مخزنی که در پایین کندانسور قرار دارد بر روی لوله ها میپاشد و همزمان شدن آب و هوا حرارت بیشتری را از سیال می گیرد. در این دستگاه ها به جای رله اصلی می توان فن سردخانه از یک عدد کنتاکتور ساده هم استفاده کرد.

اگر می خواهید با نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی آشنا شوید، فقط کافیست روی لینک مقاله مورد نظر بزنید. اگر شما از خازن راه انداز دوگانه در سیستم کندانسور کولر گازی استفاده کردید، فن سردخانه تنها باید اتصال را بر روی 3 پایه از 4 پایه موتور فن کندانسور اعمال کنید.

چنانچه خازن راه انداز تک و موتور فن 3 سیم تهیه کردید، روش سیم کشی به این صورت است که باید سیم مشکی را باید به همان پایه ای که در موتور فن قبلی سیم مشکی به آن وصل بوده متصل کنید، فن سردخانه یعنی سیم مشکی را به کنتاکتور وصل می کنید. به طور کلی در سیستم دفع آب موازنه اقتصادی بین هزینههای آب و ظرفیت به این ترتیب است که دبی آب ۰٫۰۲۵ لیتر بر ثانیه بازای هر Kw ظرفیت تبرید میباشد.

نحوه کارکرد فن سردخانه

در کندانسورهای هوایی دبی هوای جریانی  فن سردخانه بر روی کویل بیش از افت فشار هوا حائز اهمیت است. در داخل سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت از فیوز استفاده شده است، علت اصلی قرار دادن این فیوز جلوگیری از آمپر کشیدن بیش از حد کولر گازی از سیم های داخلی ساختمان می باشد.

ساختمان های بسیار بزرگ – سیستم های کولر گازی دارای کندانسورهای تبخیری گزینه خوبی برای ساختمان های بزرگ مانند کارخانه ها، ساختمان های اداری بزرگ و غیره می باشد. به دلیل رعایت ایمنی در دستگاه های ظرفیت بالا، برق اصلی دستگاه به صورت مستقل به پایه های L و N پنل کندانسور که در بیرون ساختمان نصب می شود، فن سردخانه متصل می گردد. کنتاکتور کولر گازی در واقع یک کلید مغناطیسی کنترل شونده قطع و وصل است

 

که بر روی کولر گازی نصب می شود تا فرمان قطع و وصل کمپرسور و موتور فن این وسیله را ارسال کند. کولر گازی یک خازن دوطرفه یا Dual Run دارد. در نهایت سیم قهوه ای را باز هم باید به پایه ای که موتور فن قبلی شما به آن اتصال داشته، یعنی پایه F یا ترمینال Fan بر روی خازن راه انداز دوگانه مصل نمایید. پایه شماره 3 وظیفه فعال کردن فن سردخانه رله کمپرسور را به عهده دارد، در نتیجه با اتصال برق به این پایه، رله مربوطه تحریک شده و برق اصلی از پایه L به سوکت C کمپرسور می رسد.