فرانسوی-لبنانی مرتبط با تحقیق سارکوزی در لبنان منتشر شد

بیروت – دادستان عمومی لبنان روز دوشنبه دستور آزادی یک تاجر لبنانی-فرانسوی را صادر کرد که در پیوند با تحقیقات ادعا شده بودجه غیرقانونی بودجه مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور سابق فرانسه ، نیکولا سارکوزی بیش از یک دهه پیش است.

زیاد تاکی الدین تحت تعقیب فرانسه است و براساس اعلامیه اینترپل روز جمعه در لبنان دستگیر شد. به دستور دادستان کل لبنان ، غسان اویضات ، دستور آزادی وی صادر شد ، اما از سفر منع شد و گذرنامه وی توقیف شد. مشخص نیست که آیا تاکی الدین هنگام مسافرت از گذرنامه فرانسوی یا لبنانی استفاده می کند.

سارکوزی از سال 2013 به دلیل ادعای تأمین مالی غیرقانونی کمپین ریاست جمهوری خود در سال 2007 توسط رژیم معمر قذافی دیکتاتور فقید لیبی تحت تحقیق قرار گرفت. تاکی الدین ، ​​متهم اصلی پرونده ، در ابتدا گفت که وی شخصاً چمدان هایی از لیبی را که حاوی 5 میلیون یورو (6.2 میلیون دلار) پول نقد بود ، به سارکوزی و رئیس دفتر سابق او تحویل داد.

اما ماه گذشته ، تاکی الدین – چهار سال پس از علنی شدن اتهاماتش در رسانه های فرانسه – به تلویزیون BFM فرانسه گفت ، از لبنان صحبت می کند ، “این درست نیست. … هیچ بودجه ای برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سارکوزی وجود نداشت. “

وی توضیح بیشتری نداد و بلافاصله مشخص نشد که چرا تاکی الدین داستان خود را تغییر داده است. اما اظهار نظرهای عمومی وی باعث شد که سارکوزی از بازرسان بخواهد تا اتهامات خود را کنار بگذارند و متعهد شد که از Takieddine برای افترا شکایت کند.

محققان در حال بررسی ادعاهایی هستند که رژیم قذافی در مبارزات انتخاباتی فرانسه در سال 2007 به طور مخفیانه 50 میلیون یورو به سارکوزی داده است. این مبلغ در آن زمان بیش از دو برابر محدودیت قانونی بودجه مبارزات انتخاباتی – 21 میلیون یورو – خواهد بود و قوانین فرانسه را در برابر بودجه تبلیغات تبلیغات خارجی نقض می کند.

گزارش شده است که تاکی الدین یک فروشنده اسلحه بین فرانسه و چندین کشور خاورمیانه است. وی پس از محکومیت در اوایل سال جاری به دلیل دریافت کمیسیون غیرقانونی در معاملات تسلیحاتی با عربستان سعودی و پاکستان در سال 1994 ، از فرانسه فرار کرد ، پرونده ای که تحت عنوان “ماجرای کراچی” شناخته می شود.

سارکوزی در حال محاکمه است و در فرانسه با اتهامات فساد غیرمرتبطی روبرو شده است.