سرمایه گذاری و قیمت ها در بازار چه رابطه ای دارند

کدام بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب  می کنید؟ بازار بورس؟ بازار طلا؟ بازار ارز ؟ بازار  سکه؟ بازار املاک یا همان بازار مسکن و یا …؟ هر کدام را انتخاب می کنید به مساله زمان توجه کنید.

به گزارش روزنامه اقتصادی فرصت امروز زمان عامل مهمی در سرمایه گذاری است. اگر خودتان این تیزبینی و هوشمندی را ندارید لطفا از کسانی که زمان و موقعیت زمانی را به خوبی درک می کنند کمک بگیرید چرا که سرمایه گذاری در زمان های مختلف می تواند نتایج مالی متفاوتی داشته باشد.

شما باید هوشمندانه کاری کنید که ارزش پول شما حفظ شود تا مبادا گرفتار افت ارزش سرمایه گذاری شوید و سرمایه شما در ریزش بازار از بین برود. اگر وارد بازاری شوید که در آن، قیمت‌ها در اوج خود هستند ریسک کاهش ارزش دارایی زیاد است. مثلا وقتی قیمت روز طلا بسیار افزایش یافته باشد سرمایه گذاری در این بازار پرریسک هواهد بود.

این را بدانید که قیمت ها برای همیشه رشد یا افت نمی کنند بنابراین تشخیص این که در چه زمانی رشد و در چه زمانی افت می کنند بسیار اهمیت دارد. گاه شاید برخی طمع کنند و در اوج قیمت ها وارد سرمایه گذاری شوند.

نکته مهم دیگر این است که آیا دارایی شما آن را به عنوان سرمایه نزد خود نگه داشتید ارزش نقد شوندگی دارد؟ شاید این دارایی سرمایه خوبی برای سال های آتیه باشد . اگر شما به نقد شوندگی فکر می کنید حتما این نکته را در زمان خرید لحاظ کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

برخی دوست دارند در هر زمانی که دوست داشتند سرمایه خود را نقد کنند. اما گاهی برخی از دارایی ها خیلی راحت و سریع نقد نمی  شوند و شما در آن زمان دچار مشکل می شوید.

مثلا با توجه به رکود بازار مسکن طی چند سال اخیر اگر شما در این بازار سرمایه گذاری کردید احتمال نقدشوندگی به سرعت صورت نمی گیرد اما طبیعی است که می توانید سکه و یا طلا را به سرعت تبدیل به پول کنید.

 با توجه به رشد قیمت مسکن طی یک سال اخیر و تشدید رکود بازار مسکن عملا کسانی که ملک و یا آپارتمانی خریده بودند تا از این طریق سرمایه گذاری کنند سرمایه آنها قفل شده و نمی توانند آن را تبدیل کنند. بنابراین در زمان سرمایه گذاری حتما به نقد شوندگی سرمایه خود فکر کنید.

 گاهی برخی از افراد بدون توجه به نوع بازار سرمایه چشم و گوش بسته وارد یکی از این بازار ها می شوند که بسیار خطرناک است حتما با یک مشاور عالی مشورت کنید و راهکارهای او را برای خرید به کار گیرید.

بازار مسکن بسیار عالی است اما برای کسی که می خواهد سرمایه گذاری بلند مدتی بکند وگرنه نمی تواند امروز ملکی بخرد و فردا یا ماه بعد براحتی آن را به قیمتی که می خواهد بفروشد . بازار سکه و طلا از نوع دیگری است. بازار بورس نیز ویژگی های خودش را دارد و نوع نقد شوندگی او نیز متفاوت است.

برخی از افراد پول خود را در بانک سپرده گذاری می کنند و به سود بانکی راضی اند . شاید دلیل مهم آن همین نقد شوندگی باشد چرا که هر زمان لازم بدانند بلافاصله می توانند پول خود را از بانک خارج کنند.

گاهی نیز طلا و سکه هایی که ما می خریم می توانند در زمان های لازم به داد ما برسد و مشکل نقدینگی ما را به سرعت رفع کند. از این رو  باید بگوییم بعد از بانک، سکه و طلا قابلیت نقد شوندگی بالایی دارند.

بازار بورس نیز می تواند  تا حدود نقد شونده باشد . یعنی اگر قرار باشد شما سهامی بفروشید و مشتری و خریدار نیز پیدا شود حداکثر تا 48 ساعت شما به پول می رسید و به همین خاطر گاهی افراد خرید سهام را با توجه به ارزش رشد آن در سبد خرید سرمایه خود قرار می دهند.

برخی از افراد با صاحبان کسب و کار شریک می شوند و می خواهند بخشی از کارخانه و یا کارگاه را به نام خود ثبت کنند. حتما توجه باشید فروش املاک صنعتی به مراتب سخت تر از املاک مسکونی و تجاری است و دردسرهای خاص خود را دارد. اگر اهل تولید یا کسب و کار به صورت مستقیم نیستید این گزینه را کنار بگذارید چرا که تبدیل سرمایه شما به نقدینگی بسیار دشوار است.

در وضعیت کنونی خرید مسکن نیز باید با احتیاط کامل انجام شود. ما در  زمان رونق خرید و فروش قرار نداریم پس شاید سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات کمی باید با احتیا ط صورت گیرد.

سرمایه گذاری مناسب می تواند موجب رشد نقدینگی شما شود و ارزش پول شما را افزایش دهد اما به شرط و شروط ها که یکی از آنها زمان خرید و دوم در نظر گرفتن مساله نقد شوندگی است.