در مورد کسانی که نمی توانند از جنگ در سودان فرار کنند چطور؟ بسیاری با خطر و ناامیدی روبرو هستند

لندن (AP) – محمود تقریباً هرگز آپارتمان کوچک خود در شرق خارطوم را ترک نمی کند. بیشتر ماه گذشته برق قطع شده است، بنابراین او در گرمای تابستان غرق می شود. وقتی برای یافتن غذا به بیرون می رود، تلفن همراهش را به خاطر غارتگران در خیابان رها می کند. در غیر این صورت، او از ترس فرو می‌رود و نگران است که گلوله توپخانه به خانه‌اش اصابت کند.

تکنسین جوان تحقیقاتی خسته، گیج و ناتوان از فرار از پایتخت ویران شده سودان، سعی می کند جلوی واقعیت اطراف خود را بگیرد.

او گفت: من برای دومین بار دارم مجموعه کتاب هایم را می خوانم. یکی از آثاری که به او کمک می‌کند از پس آن بربیاید: «مدل‌های ذهن»، یک کتاب علوم اعصاب 2021 درباره اینکه چگونه ریاضیات به توضیح عملکرد مغز کمک می‌کند.

از زمان آغاز درگیری در ماه گذشته، بیش از 1.3 میلیون نفر برای فرار از جنگ سودان، خانه های خود را ترک کرده و به نقاط دیگر کشور یا آن سوی مرزها رفته اند. اما محمود و میلیون‌ها نفر دیگر همچنان در خارطوم و شهرهای خواهر آن بحری و عمران گیر افتاده‌اند و قادر به ترک میدان نبرد مرکزی میان ارتش سودان و شبه‌نظامی نیروهای پشتیبانی سریع نیستند.

برای آنها، هر روز برای یافتن غذا، تهیه آب و شارژ کردن تلفن هایشان در زمان قطع برق، تلاش است. در تمام این مدت، آنها باید از مبارزان و جنایتکارانی که در خیابان‌ها دزدی می‌کنند و عابران پیاده را مورد خشونت قرار می‌دهند، مغازه‌ها را غارت می‌کنند و به خانه‌ها هجوم می‌آورند تا هر چه ارزشی را که می‌توانند پیدا کنند، دوری کنند.

پیدا کردن دلار و نگهداری آن خطرناک شده است و هدف غارتگران است. به طور شگفت انگیزی، بانکک، برنامه بانکی بانک خارطوم، بیشتر اوقات به کار خود ادامه می دهد. این برای بسیاری به یک راه نجات تبدیل شده است و به کاربران امکان می دهد پول را انتقال دهند و پرداخت ها را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

محمود از این برنامه استفاده می‌کند تا به صاحب مغازه‌ای که مراجعه می‌کند پول بدهد تا کالاهای کنسرو تهیه کند. در طول هفته‌ها که برق قطع می‌شد، صاحب مغازه همچنان آنچه را که نیاز داشت به او می‌داد و اجازه می‌داد بعداً پرداخت کند. یک شرکت فناوری که محمود قبل از جنگ برای آن کار می کرد، هر چند هفته یکبار 30000 پوند سودانی – حدود 50 دلار – در حساب برنامه خود قرار می دهد.

این انتقال به او اجازه می دهد به خوردن ادامه دهد. او گفت: “اگر در حساب بانکی ام پول داشته باشم و بانکک کار کند، همه چیز خوب می شود.” محمود نیز مانند دیگرانی که با آسوشیتدپرس صحبت کردند، از ترس انتقام‌جویی خواست که تنها با نام کوچکش شناسایی شود.

از 15 آوریل، ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح برهان و نیروهای RSF به فرماندهی ژنرال محمد حمدن داگالو درگیر جنگ خشونت آمیزی برای قدرت هستند که خارطوم زمانی خواب آلود را به میدان نبرد شهری تبدیل کرده است. به گفته اتحادیه پزشکان سودان، بیش از 800 غیرنظامی کشته شده اند.

روز دوشنبه آتش‌بس یک هفته‌ای آغاز شد که هفتمین درگیری بود و درگیری‌ها در بخش‌هایی از شهر کاهش یافت. اما با وجود تعهد هر دو نیرو در عربستان سعودی، جنگ و بمباران همچنان ادامه دارد. مناطق مسکونی و بیمارستان‌ها توسط حملات هوایی ارتش مورد حمله قرار گرفته‌اند، در حالی که نیروهای RSF خانه‌ها را فرماندهی کرده و آنها را به پایگاه تبدیل کرده‌اند.

خطر فوری‌تر اغلب مردان مسلح و غارتگران در خیابان‌ها هستند. ولید، یکی دیگر از ساکنان شرق خارطوم، گفت که چندین برخورد وحشتناک داشته است. در یک مورد، او حدود 30 جنگجوی RSF را دید که برخی از آنها 15 سال بیشتر نداشتند، رهگذری را عذاب می‌دادند، اسلحه‌های خود را برای او تکان می‌دادند و از او می‌خواستند روی زمین دراز بکشد، سپس فریاد می‌زدند که بایستد.

ولید گفت: «آنها مثل یک عروسک با او بازی می کردند.

خیلی ها توان خروج از خانه را ندارند. محمود می خواهد به اتیوپی و سپس به پرتغال برود، جایی که به او موقعیتی به عنوان تکنسین تحقیقاتی پیشنهاد شد. اما 2500 دلاری که تخمین می زند این سفر برایش هزینه داشته باشد را ندارد. ولید گفت که به دلایل پزشکی نمی تواند آنجا را ترک کند.

برخی دیگر می گویند چاره ای جز ماندن و کار کردن ندارند. یکی از زنان زیادی که در خیابان های خارطوم چای می فروشد، تانا طوسفی، مادری مجرد اهل اتیوپی، می گوید که چهار فرزندش به او وابسته هستند. او گفت: “من کسی را ندارم که برایم تامین کند، بنابراین باید کار کنم.”

خطرات غیر قابل پیش بینی هستند. محمود گفت که هفته گذشته جنگجویان RSF در یک ساختمان همسایه شروع به تیراندازی به بلوک آپارتمانی او کردند و معتقد بودند که یک تک تیرانداز ارتش پس از دیدن چراغ های داخل آن می تواند آنجا باشد. محمود گفت که باید با سربازان مقابله می کرد و آنها را متقاعد می کرد که بلوک او فقط از غیرنظامیان پر شده است.

یکی دیگر از ساکنان، فاطمه، گفت که برادرش پس از صرف قهوه با دوستانش در 13 مه ناپدید شد. فاطمه گفت: «فاطمه گفت: «فکر کردم که ممکن است در خانه دوستش بماند.

روز دوشنبه بالاخره خالد برگشت. فاطمه گفت که او به مدت هشت روز توسط نیروهای RSF بازداشت و بازجویی شده بود.

ابتکار گمشدگان، یک ردیاب آنلاین که مردم می‌توانند عزیزان مفقود شده را گزارش کنند، گفت که گزارش‌هایی از حداقل 200 نفر در منطقه پایتخت دارد. این سازمان گفت که چندین گزارش از بازداشت افراد توسط شبه نظامی دریافت کرده است.

هنوز هم تیره تر، تعداد فزاینده اتهامات تجاوز جنسی و تجاوز جنسی است. به گفته هدرین، یک گروه بهداشت و بحران تحت رهبری جامعه، حداقل 10 مورد تجاوز جنسی در منطقه پایتخت تایید شده است. هفت مورد توسط سربازان RSF مرتکب شدند، در حالی که سه نفر دیگر توسط مهاجمان ناشناس در مناطق تحت کنترل RSF بودند.

گزارش‌های خشونت جنسی به جنگ دارفور در اوایل دهه 2000 بازمی‌گردد، که طی آن شبه‌نظامیان جنجاوید به تجاوز جنسی گسترده و سایر جنایات متهم شدند. بسیاری از جنگنده های آن بعداً در RSF قرار گرفتند. هنگامی که در سال 2019 یک اردوگاه اعتراضی طرفدار دموکراسی در خارطوم را متلاشی کردند، دوباره به تجاوز به ده ها زن متهم شدند.

در این چشم انداز ترس، کسانی که در شهر می مانند راه هایی برای گذراندن پیدا می کنند. برخی از صاحبان فروشگاه ها به امید اینکه از غارتگران پنهان شوند، از خانه های خود خارج می شوند.

ولید گفت که تنها یک نانوایی باقی مانده به محله او و دو نانوایی دیگر خدمت می کند. هر مشتری نام خود را از قبل ثبت می کند

ولید گفت: “اگر خوش شانس بودید و نام خود را در ساعت 7 صبح ثبت کردید، ممکن بود نان خود را در ساعت 12 ظهر دریافت کنید.” او نیز به خاطر بانکک، با پولی که خانواده اش در عربستان سعودی به حساب او می گذارند، زنده می ماند.

در هفته‌های اول ماه مه، در محله‌اش برق نبود، بنابراین ولید برای شارژ کردن تلفنش به مسجدی در نزدیکی با ژنراتور تکیه کرد. اما نداشتن برق به معنای نداشتن آب جاری بود.

او گفت: «ما با سطل‌ها در این اطراف پرسه می‌زدیم تا افرادی را پیدا کنیم که ژنراتورهای الکتریکی دارند و می‌توانند پمپ آب خود را فعال کنند. هفته گذشته، شرکت برق برق را در منطقه او احیا کرد.

بسیاری از بیمارستان‌های شهر نیز تعطیل شده‌اند که بسیاری از آنها در بمباران یا درگیری‌های زمینی آسیب دیده‌اند. سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که تنها از 11 ماه مه، 11 حمله به مراکز بشردوستانه در پایتخت صورت گرفته است. گروه‌های اقدام اجتماعی، که بخشی از آن توسط یک شبکه مردمی طرفدار دموکراسی موسوم به کمیته‌های مقاومت رهبری می‌شود، برای کمک به درمان بیماران خارطوم و رساندن داروها با هم متحد شده‌اند.

هدیل عبدالساید، یک پزشک کارآموز در یک کلینیک اجتماعی، گفت که بیماران به دلیل نداشتن اکسیژن کافی جان خود را از دست داده اند. این درمانگاه در نهایت به دلیل گلوله باران شدید تخلیه شد.

محمود، محقق، گفت که اگر بتواند به نحوی بودجه را تامین کند، سعی خواهد کرد تا به اتیوپی فرار کند. اما زمان بر علیه اوست.

پاسپورت من 10 هفته دیگر منقضی می شود، بنابراین باید قبل از آن آن را ترک کنم.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.