در اینجا نحوه عروسی سلطنتی اردن در سراسر منطقه و فراتر از آن طنین انداز خواهد شد

کشور خاورمیانه اردن قرار است روز پنجشنبه میزبان بزرگ‌ترین عروسی سلطنتی خود در سال‌های اخیر باشد، زیرا ولیعهد جوان حسین این کشور با رجوا السیف، دختر یکی از ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده‌های عربستان سعودی، عهد خود را مبادله می‌کند.

با یک لیست VIP که شامل بانوی اول جیل بایدن، جان کری فرستاده آب و هوای کاخ سفید و اعضای چندین خانواده سلطنتی اروپایی و آسیایی است، عروسی مطمئناً علوفه زیادی برای روزنامه ها و ستون های شایعات فراهم می کند.

اما این مراسم به طرق دیگر در سراسر منطقه طنین انداز خواهد شد. این یک نوع آزمون برای خانواده حاکم اردن است که در سال های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و برخی درگیری های داخلی دچار مشکل شده است. این امر باعث تعمیق روابط بین دو کشور در یک منطقه پرتلاطم می شود. و شاید مهمتر از همه، این اولین نگاه اجمالی به مردی را به جهان نشان دهد که روزی بر این پادشاهی بیابانی حکومت می کند.

جوزف فدرمن، خبرنگار قدیمی آسوشیتدپرس، دو دهه است که خاورمیانه را پوشش می‌دهد و در سال 2019 نظارت بر همه پوشش‌های اردن را آغاز کرد. او می گوید که متحد قوی ایالات متحده است – و به عنوان یک سنگر طرفدار غرب و منبع ثبات در یک منطقه ناآرام دیده می شود.

در اینجا، فدرمن معنای این عروسی را برای کشور، منطقه – و البته، برای زوج سلطنتی جدید توضیح می دهد.

برای اردن

عروسی سلطنتی برای خانواده سلطنتی اردن یک اتفاق بزرگ است. این فرصتی برای سلطنت است تا پس از چند سال سخت، بهترین چهره خود را به مردم خود و همچنین به جهان خارج نشان دهد.

اردن چالش های زیادی دارد، مشکلات زیادی دارد. این کشور خانه جمعیت عظیمی از پناهندگان است که از جنگ در سوریه و عراق همسایه گریخته اند و البته جمعیت زیادی فلسطینی نیز. روابط با اسرائیل در چند سال گذشته تیره بوده است.

اقتصاد آن در وضعیت بدی قرار دارد. کشوری است که منابع طبیعی کمی دارد. حتی با برخی دسیسه های کاخ سروکار داشته است. در دو سال گذشته، ولیعهد پیشین حمزه پس از آنکه پادشاه او را به نافرمانی متهم کرد، در حصر خانگی به سر می برد. حمزه در میان مردم اردن – به ویژه در مناطق قبایلی فقیرتر – یک چهره محبوب بود. به ندرت پیش می‌آید که خانواده سلطنتی لباس‌های کثیف خود را آنچنان به هوا برسانند، و سرکوب پادشاه با برادر ناتنی‌اش قطعاً برخی از ابروها را برانگیخت.

بنابراین اکنون، حداقل برای یک روز، زمان جشن گرفتن سلطنت و تلاش برای ترمیم چهره مخدوش خود است. اما ممکن است این کار چندان آسان نباشد.

ما شاهد شکوه و اوضاع و احوال زیادی خواهیم بود. والدین حسین، ملک عبدالله دوم و ملکه رانیا، جذابیت های جهانی دارند. ما شاهد بازدید از افراد VIP، خانواده سلطنتی اروپایی، خانواده سلطنتی آسیایی از ژاپن خواهیم بود. جان کری و جیل بایدن نماینده آمریکا خواهند بود

خانواده سلطنتی می خواهند روز شادی داشته باشند. آنها می خواهند جشن بگیرند. اما یک عروسی عجیب و غریب همچنین می تواند توده های مردمی را که بیکار هستند یا در فقر عمیق زندگی می کنند بیگانه کند. آنها باید با دقت قدم بردارند.

برای منطقه

این عروسی در حال ایجاد اتحادیه ای از مردم از بالاترین سطوح کشورهای مهم است. که همیشه یک مشت است.

اردن به عنوان یک متحد استراتژیک برای غرب در نظر گرفته می شود. ممکن است ضعیف باشد، اما موقعیت مکانی آن اهمیت زیادی به آن می دهد. این در قلب خاورمیانه است. این کشور با تعدادی از کشورهای مشکل ساز هم مرز است: سوریه، با جنگ داخلی. عراق که در حال بهبودی از جنگ است. و اسرائیل و کرانه باختری رود اردن که در یک وضعیت اصطکاک دائمی هستند. بنابراین اردن منبع مهم ثبات برای منطقه است.

عربستان سعودی به دلایل دیگری مهم است. این کشور فوق العاده ثروتمندی است. این کشور یک تولیدکننده نفت پیشرو و یک قدرت رو به رشد در سطح جهانی است. به طور سنتی یک متحد کلیدی ایالات متحده بوده است، هر چند که شروع به تغییر کرده است. می بینید که با ایران کنار می آید. می بینید که این کشور با چین روابط برقرار می کند و در برابر درخواست های آمریکا برای پمپاژ بیشتر نفت مقاومت می کند.

بنابراین این دو کشور در حال حاضر در بالاترین سطوح در کنار هم هستند. اردن به شدت به کمک های بین المللی وابسته است. اما در سال های اخیر شاهد کاهش کمک های کشورهای نفتی ثروتمند خلیج فارس مانند عربستان بوده است. این عروسی احتمالاً امیدهایی را در اردن برای احیای این جریان کمک ایجاد می کند.

اکنون، ما نمی دانیم که ولیعهد کی قرار است تاج و تخت را به دست گیرد. اما هر زمان که این اتفاق بیفتد، او وارث کشوری با چالش های بزرگ خواهد بود، به ویژه برای نسل جوان، مردم هم سن و سال خودش که فرصت های کمی دارند.

حسین به هر کمکی که می تواند داشته باشد نیاز خواهد داشت. او به متحدان نیاز دارد. او نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. بنابراین هر چه او بتواند به عربستان سعودی نزدیک‌تر باشد، در کوتاه‌مدت برای پادشاهی حاکم اردن و همچنین هر زمان که قدرت را در دست بگیرد، بهتر خواهد بود.

برای زوج

با این عروسی قرار است شاهد ظهور یک زوج قدرتمند خاورمیانه ای جدید باشیم. بدیهی است که شما ولیعهد را در یک دست دارید. از سوی دیگر، شما همسر او را دارید که از خانواده ای با روابط نزدیک با خانواده سلطنتی در عربستان سعودی، دختر یک تاجر بسیار ثروتمند است.

هر دوی آنها تحصیلکرده غربی هستند. آنها در دانشگاه های معتبر آمریکا به کالج رفتند. انگلیسی روان صحبت می کنند. آنها به وضوح احساس راحتی می کنند که با دیگر خانواده های سلطنتی، با رهبران تجاری و سیاستمداران ارتباط برقرار کنند. آنها می توانند منتظر یک زندگی پر از امتیاز باشند. اما مانند سایر خانواده های سلطنتی در جاهای دیگر، آنها نیز زیر میکروسکوپ زندگی خواهند کرد.

شاید چالش بزرگتر برای ولیعهد باشد. از بسیاری جهات، او از کودکی برای این لحظه آراسته شده است. پدرش در سال های اخیر او را به سفرهای جهانی برده است. او با شاه به کاخ سفید رفت. او یکی دو سال پیش در سازمان ملل سخنرانی بلندپایه ای ایراد کرد. اما این واقعاً حزب او به عنوان رهبر آینده یک پادشاهی خاورمیانه است.

عروسی اولین آزمون کوچک است. مردم به ظاهر او نگاه می کنند تا ببینند او چگونه خود را حمل می کند.

اما آزمون بزرگ‌تر در ماه‌های آینده و در سال‌های آینده خواهد بود، زیرا او واقعاً به عنوان یک چهره عمومی ظاهر می‌شود. او اکنون در صحنه جهانی شناخته شده خواهد بود.

شاید بزرگترین چالش این باشد که چگونه در خانه به او نگاه می شود. ملت به طرق مختلف در حال مبارزه است و مردم او را از نزدیک تماشا خواهند کرد. جالب خواهد بود که ببینیم او چگونه خود را در مقابل مردمی که قرار است روزی بر آن حکومت کند، نشان می دهد.

___

جوزف فدرمن را در توییتر دنبال کنید http://twitter.com/joseffederman

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.