دریافت شماره شبا بانک تجارت

آن طور که میشود بیان کرد شبا مخففی است برای شناسه حساب بانکی ایران. این کد، استانداردی ملی است با هدف یکدست کردن همه ی حساب های بانکی. برای بانک تجارت نیز مانند هر بانک دیگری شماره شبا به این صورت تعریف شده که در قالب  استاندارد به شماره 13616 سازمان استاندارد جهانی یا همان ISO: (International Standard Organization) که در سال 1997 برای حل چنین مشکلاتی به وجود آمده است.

این استاندارد جهانی چندین بار مورد رسیدگی دوباره قرارگرفته و اول به IBAN (International Bank Account Number)   یا همان شماره حساب جهانی هر بانک رسیده و سپس در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ دچار تغییر زیادی شد. به این طریق که در آخرین رسیدگی این استاندارد به دو بخش مرتبط تبدیل شد و بخش دوم (ISO 13616-2:2007) آن چنان ارتقا پیدا کرد و باجدیدترین شگرد های کدنویسی تغییر کرد که به بیشترین استاندارد موردپذیرش همه ی  بانک ها و سازمان های بزرگ پولی و مالی تغییر شکل داد.

شماره شبا چه شماره ای است؟

براساس گفته بانک مرکزی، “شبا” مخفف “شماره حساب بانکی ایران” است. این شماره به منظور راحتی و استاندارد سازی تبدیل بین بانکی و بین المللی بانک های کشور بواسطه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مطابق با ۱۳۶۱۶-ISO ISO تنظیم و تبیین داده شده است و به زودی همه پرداخت های بین بانکی به صورت انحصاری با شبا میتوان انجام داد . هر شماره حساب بانکی را می توانید به شماره شبا تبدیل کنید . بانک تجارت هم این را ممکن ساخته که در دسترس مشتریان خود قرار دهد و به سهولت می توان شماره شبا بانک تجارت را با شماره کارت دریافت نمود .

 

قالب و ساختار شماره شبا بانک تجارت

به نقل از بانک شماره شبا شناسه ای است تشکیل شده است  از ۲۶ کاراکتر (۲حرف و۲۴ عدد) که به عنوان استاندارد IBAN  ویرایش شده است. برای هر حساب بانکی، یک شبای منحصر به فرد در شبکه بانکی کشور موجود می باشد.
این شناسه که در همسایگی شماره حساب های فعلی قرار می گیرد، به منظور راحتی و استاندارد سازی تبدیل بین بانکی داخلی و بین المللی همه ی بانک های کشور تعریف شده است.
سامانه اجرای پرداخت الکترونیکی بین بانکی مانند ساتنا و پایا، برپایه شبا کار می کنند.
• 
شبا همه اطلاعات یک شماره حساب معمولی را داراست. با این حال با داشتن شبا، بدون هیچ نگرانی دارای سایر جزئیات حساب باشید می توانید وجه را به آن انتقال دهید.
کد کنترلی گذاشته شده در شبا، یکی از پوئن مثبت آن می باشد که ممکن است اشتباه مشتری و متصدی بانک در هنگام ثبت اطلاعات حساب یا واریز وجه به حساب دیگر را بسیار زیاد کاهش می دهد.
طرف های تجاری با داشتن شبای شما می توانند بدون نیاز به گفتن کد شعبه، نوع حساب و اطلاعاتی مثل آن، به طریق الکترونیکی وجهی را به حساب شما واریز نمایند. به هرحال اعلام شبای حساب به دیگران به جای در اختیار گذاشتن تعداد بیشتری از مطالب مربوط به حساب، می تواند درزمینه دقت و سرعت ارسال واریزها شرایط مساعدی را بوجود می آورد.

درباره شماره شبا بانک تجارت

امروزه بخش زیادی از تبادلات مالی بین بانک ها داخل کشور و بین المللی با استفاده از کدهای بدست آمده از این شماره شناسه در کمترین تایم ممکن انجام می شود. به همان صورت که از نام رسمی این بخش از استاندارد، یعنی همان سویفت (SWIFT)  به معنای «سریع و چابک» هم نمایان است این کوتاهی و سرعت در انتقال، آنچنان که از بیشترین درجه دقت هم داراست مهم ترین دستاورد چنین شماره  هایی است.

نحوه دریافت شماره شبا بانک تجارت

با در دست داشتن شماره حساب بانک تجارت کار ساده ای برای دریافت شماره شبا دارید؛ فقط قابل توجه است شماره حساب خودتان را که اصولا در پیامک های واریز و برداشت مینویسند ، اگر حساب برای خودتان میباشد یا برای فرد دیگری، برای اطمینان از شماره شبا داده شده، درست است یا نه ، مورد کفایت است در «رده» عضو شده و با دادن شماره شبا، نام صاحب حساب نمایان می شود. به این صورت شما از صحیح بودن شبا اطمینان حاصل میکنید.

آموزش دریافت شماره شبا بانک تجارت

هر حساب بانکی با همه معلومات که در داده های بانکی ثبت می شوند، در همسایگی شماره کارت و شماره حساب مختص آن حساب، شماره دیگری با نام شماره شبا هست که مانند شماره کارت و حساب، فقط اختصاصی حساب شما است و بیشتر برای منتقل کردن وجه بصورت پایا و ساتنا کارایی داشته است . شماره شبا آنطورکه بیان شد ، برای هرفرد یک شماره مخصوص در قالب 26 کارکتر می باشد که اگر شما در هر بانکی حساب بار کرده اید، می توانید شروع به دریافت شماره شبا حساب خود کنید.

اما برای گرفتن شماره شبا بانک تجارت و یا سایر بانک ها، به چه چیزی نیاز داریم؟ برای گرفتن شماره شبا تنها چیزی که شما احتیاج دارید، شماره حساب است و برعکس گفته ها و شنیده های شما چیزی به نام شماره کارت برای گرفتن شماره شبا وجود ندارد و فقط باید شماره حساب خود را دارا باشید . دقت کنید که برای گرفتن شماره شبا بانکی، هیچ نیازی به اطلاعات خصوصی و شخصی شما مانند نام و نام خانوادگی، رمز دوم، شماره کارت، CVV2 و… نیست و فقط باید شماره حساب را ثبت نمایید.

ممکن است از خود بپرسید که “انتقال پایا” یا “انتقال ساتنا” با خدماتی ههانند کارت به کارت و بانکداری بین بانکی چه نیازی دارد؟ باید بگوییم که در معاملات روزانه که یک نفر قصد انتقال وجه به شخص دیگری را دارد، امکان دارد انتقال کارت به کارت نیاز شما را مورد تامین قرار میدهد ، اما به دلیل فیلترهای انتقال کارت به روز که توسط بانک ها انجام شده است، شرکت ها و موسساتی که حجم بالایی از معاملات روزانه را پروسس می کنند، نمیتوانند از روش انتقال کارت به کارت استفاده کنند و به روشی نیاز دارند که فیلتری در میزان این روش ندارند. به این منظور شماره شبا وارد عمل می شود . اگر می خواهید از روش گرفتن شماره شبا بانک تجارت با شماره کارت اطلاع پیدا کنید از طریق تهران شارژ اقدام کنید.

جمع بندی دریافت شماره شبا بانک تجارت چگونه است؟

برای دریافت شماره شبا می توانید از چندین راه اقدام کنید؛ یکی از این روش ها مراجعه به بانک مورد نظر  میباشد و یا استفاده از خودپرداز ها میباشد که اکنون به دلیل وجود بیماری کرونا به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود. روش دیگر استفاده از وب سایت بانک تجارت و یا وب های دیگری مانند رده و یا کارت اینفو وجود دارد . متداول ترین راه که دارای طرفداران زیادیست ، گرفتن شماره شبا بانک تجارت با شماره کارت است.