دادگاه رسیدگی می کند که دانشجوی هندی نمی تواند مشاور را به خاطر ارسال نامه پذیرش کالج جعلی سرزنش کند.

دادگاهی شنیده است که یک دانشجوی بین المللی که به لطف نامه جعلی پذیرش کالج وارد کانادا شده است، نمی تواند با مقصر دانستن یک مشاور بی وجدان از مسئولیت خود خلاص شود.

ناتان رید، وکیل آژانس خدمات مرزی کانادا، در جلسه ای برای تعیین اینکه آیا دانشجو می تواند در این کشور بماند، گفت: “متقاضی مسئول محتوای درخواستی است که آن را امضا می کند.”

بعداً ادعای بی گناهی و سرزنش شخص ثالث بسیار آسان است.

آمریتراج سینگ بات در سال 2018 از هند وارد شد. تنها سال‌ها بعد بود که آژانس مرزی او را غیرقابل قبول اعلام کرد زیرا سندی که برای دریافت مجوز تحصیل خود استفاده کرده بود تقلبی بود.

اگر این یافته توسط دادگاه مستقل مهاجرت تایید شود، او باید کانادا را ترک کند و به مدت پنج سال از ورود مجدد به این کشور منع خواهد شد.

این جوان 25 ساله در میان گروهی از دانشجویان بین المللی از هند است که از طریق همان نماینده برای ویزای دانشجویی درخواست داده اند و برای ماندن در این کشور با همان جنگ روبرو هستند. برخی از آنها از سال 2017 در کانادا بوده اند، تحصیلات خود را تکمیل کرده اند، مجوز کار برای آنها صادر شده و در مسیر اقامت دائم بوده اند.

در شهادت قبلی، بات اظهار داشت که از تقلبی بودن نامه پذیرش اولیه به کالج هامبر که توسط بریجس میشا، مالک EMSA، یک شرکت مشاوره در جالاندهار ارائه شده بود، بی اطلاع بوده است.

“اگر قبل از آمدن به کانادا می دانستم، هرگز وارد کانادا نمی شدم … هرگز قصد نداشتم به طور غیرقانونی به کانادا بیایم. من می‌خواستم مدارک قانونی مناسبی برای آمدن به اینجا داشته باشم.»

بات که اکنون راننده کامیون است، شهادت داد که مشاور به محض ورود به او توصیه کرده بود که در مدرسه شرکت نکند و بعداً با کمک مشاور دیگری در برامپتون در کالج CDI در مونترال ثبت نام کرد.

وکیل بات، جاسوانت منگات، استدلال کرده است که هیچ چیزی در مجوز تحصیل وجود ندارد که بث باید در کالج هامبر شرکت کند.

با این حال، در ارسال نهایی، مشاور دولت اظهار داشت که دیپلم طراحی وب و برنامه نویسی از کالج CDI و مجوز کار کارشناسی ارشد بعدی که Batth دریافت کرد، «پایین دست» از ارائه نادرست تحت سند جعلی بود.

رید به قاضی کاترینا هنریکه گفت: «ادعای که علیه آقای بات مطرح می‌شود این نیست که او در کالجی که در آن پذیرفته شده بود درس نخوانده است».

در عوض، این ادعا مربوط به اظهارات نادرست است، به این دلیل که او در وهله اول درباره روندی که منجر به صدور آن مجوز تحصیلی شد، اظهارنظر نادرستی کرده است.»

رید که وظیفه دادگاه را روشن و صریح خواند، گفت: تمام چیزی که قاضی باید تصمیم بگیرد این است که آیا باث یک تبعه خارجی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم حقایقی را که منجر به اشتباه در دریافت مجوز تحصیل شده است، نادرست معرفی کرده یا پنهان کرده است.

«رویات قضایی در این مورد کاملاً روشن است. رید از دادگاه خواست تا حکم محرومیت بات را صادر کند.

اوایل پنجشنبه، وکیل بات در جلسه دادگاه گفت که او علیرغم کمک گرفتن از پلیس و یک آژانس کارآگاهی در هند، قادر به ارائه احضاریه به میشا، مامور آموزش نیست. منگات برای آماده کردن ارسال نهایی به دادگاه زمان بیشتری درخواست کرده بود اما این درخواست رد شد.

جلسه دادگاه جمعه از سر گرفته می شود.

نیکلاس کیونگ یک خبرنگار ساکن تورنتو است که موضوع مهاجرت را برای استار پوشش می دهد. او را در توییتر دنبال کنید: @nkeung

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.