خرید بازی مونوپولی

تاریخچه انحصار را می توان در سال 1903 جستجو کرد ، زمانی که ضد انحصارگر آمریکایی ، لیزی مگی ، بازی ای را ایجاد کرد که امیدوار بود نظریه یک مالیات هنری جورج را توضیح دهد.

خرید بازی مونوپولی این هدف به عنوان ابزاری آموزشی برای نشان دادن جنبه های منفی تمرکز زمین در انحصارات خصوصی در نظر گرفته شده بود. او حق ثبت اختراع را در سال 1904 گرفت. بازی او ، بازی صاحبخانه ، از سال 1906 به صورت خود منتشر شد.

مگی دو مجموعه قانون ایجاد کرد: مجموعه ای ضد انحصارطلب که در هنگام ایجاد ثروت به همه پاداش داده می شود و مجموعه انحصار طلبی که هدف آن ایجاد انحصار و درهم شکستن مخالفان بود.

چندین بازی رومیزی متنوع ، براساس مفهوم وی ، از سال 1906 تا دهه 1930 توسعه یافته است. آنها هم شامل فرآیند خرید زمین برای توسعه آن و هم فروش هر ملک توسعه نیافته بودند. خانه های مقوایی اضافه شده و با اضافه شدن به ملکی ، اجاره بها نیز افزایش می یابد. مگی بازی را دوباره در سال 1923 به ثبت رساند.

طبق آگهی تبلیغاتی در مجله Christian Science Monitor ، چارلز تاد از فیلادلفیا روزی را در سال 1932 به یاد آورد که دوست کودکی اش ، استر جونز ، و همسرش چارلز دارو برای شام به خانه آنها آمدند. پس از صرف غذا ، تادس دارو را با بازی صاحبخانه آشنا كرد و سپس چندین بار بازی كرد. این بازی برای دارو کاملاً جدید بود و او از تادس یک مجموعه مکتوب از قوانین را خواست. بعد از آن شب ، دارو از این استفاده کرد و بازی را به صورت Monopoly توزیع کرد.

برادران پارکر حق نسخه برداری بازی را از دارو خریداری کردند. [8] وقتی این شرکت فهمید که دارو تنها مخترع بازی نیست ، حق ثبت اختراع مگی را به قیمت 500 دلار خریداری کرد.

برادران پارکر بازاریابی این بازی را از 5 نوامبر 1935 آغاز کردند. کارتونیست F. O. Alexander به طراحی کمک کرد. شماره ثبت اختراع ایالات متحده 2026082 A برای طراحی صفحه بازی در تاریخ 31 دسامبر 1935 به چارلز دارو اعطا شد و به شرکت برادران پارکر اختصاص یافت. نسخه اصلی بازی در این قالب در خیابان های آتلانتیک سیتی ، نیوجرسی بود. .
1936–1970

در سال 1936 ، برادران پارکر شروع به صدور مجوز برای فروش بازی در خارج از ایالات متحده کردند. در سال 1941 ، سرویس اطلاعات مخفی انگلیس از جان وادینگتون گیم ، تولید کننده مجاز بازی در انگلستان ، مجبور شد نسخه ویژه ای را برای اسیران جنگ جهانی دوم که توسط نازی ها نگهداری می شود ، ایجاد کند. در داخل این بازی ها نقشه ها ، قطب نما ها ، پول واقعی و سایر اشیای مفید برای فرار پنهان شده بود. آنها توسط موسسات خیریه جعلی ایجاد شده توسط سرویس مخفی انگلیس به زندانیان توزیع شد.

در هلند تحت اشغال نازی ها ، دولت آلمان و همكاران آن از اینكه مردم هلند از مجموعه بازی های مونوپولی با محلی های آمریكایی یا انگلیسی استفاده می كنند ، ناراضی بودند و نسخه ای با موقعیت های هلندی تهیه كردند. از آنجایی که آن نسخه به خودی خود عناصر خاص طرفداری از نازی ها را نداشت ، پس از جنگ نیز به کار خود ادامه داد و پایه بازی های Monopoly را که تاکنون در هلند استفاده می شد ، تشکیل داد.
1970- 1980

رالف آنسپاچ ، استاد اقتصاد ، در سال 1973 ضد انحصار را منتشر كرد و در سال 1974 توسط برادران پاركر به دلیل نقض علامت تجاری مورد شکایت قرار گرفت. این پرونده در 1976 به دادگاه رسید. و بنابراین غیرقابل اجرا است. دادگاه عالی ایالات متحده از رسیدگی به پرونده خودداری کرد و اجازه داد که رای دادگاه استیناف پایدار بماند. با تصویب این قانون ، برادران پارکر و شرکت مادرش ، هاسبرو ، همچنان دارای علائم تجاری معتبری برای بازی Monopoly هستند ، این تصمیم با تصویب قانون عمومی 98-620 لغو شد. با این حال ، ضد انحصار از این قانون معاف شد و آنسپاچ بعداً با هاسبرو به توافق رسید و بازی خود را تحت لیسانس آنها به بازار عرضه كرد.

تحقیقی که آنسپاچ در جریان دادرسی انجام داد ، کمک کرد تا تاریخ بازی پیش از چارلز دارو در کانون توجه قرار گیرد.
مالکیت Hasbro

در سال 1991 ، هاسبرو برادران پارکر و به همین ترتیب مونوپولی را خریداری کرد. قبل از خرید هاسبرو ، برادران پارکر به عنوان ناشر فقط همزمان دو نسخه ، نسخه معمولی و لوکس را منتشر می کردند. Hasbro به ایجاد و مجوز بسیاری از نسخه های دیگر Monopoly منتقل شد و به دنبال جلب نظر عمومی در تغییر بازی بود. موج جدیدی از محصولات دارای مجوز در سال 1994 آغاز شد ، زمانی که هاسبرو مجوزی را برای شروع انتشار نسخه انحصار در سن دیگو به USAopoly اعطا کرد ، که پس از آن بیش از صد مجوز دیگر از جمله بازی های Winning Moves (از سال 1995) و Winning Solutions دنبال شده است. ، شرکت (از سال 2000) در ایالات متحده.

در سال 2003 ، این شرکت یک تورنمنت ملی را در قطار اجاره ای برگزار کرد که از شیکاگو به آتلانتیک سیتی می رفت (نگاه کنید به National قهرمانی ملی ایالات متحده). همچنین در سال 2003 ، هاسبرو از سازنده Ghettopoly شکایت کرد و برنده شد. در فوریه 2005 ، این شرکت از RADGames به دلیل بازی تابلوی لوازم جانبی Super Add-On که در مرکز تابلو قرار دارد شکایت کرد. قاضی در ابتدا در 25 فوریه 2005 دستور توقف تولید و فروش را قبل از صدور رای در RADGames صادر کرد.