ترمیم دندان چیست؟

آنلی – آنلی یا آنله ترمیمی است که برای سطح جونده دندان و همچنین سطوح جانبی آن (عقب دهان) استفاده میشود. آنلی همانند اینلی در لابراتوار دندانپزشکی از طلا ، پورسلین یا مواد سرامیکی دیگر ساخته میشود. ممکن است اینلی از جنس پورسلین، طلا و یا مواد ترمیم دندان با داروی گیاهی دیگر ساخته شود. اما در صورت آنکه دو یا چند سطح دندان به پوسیدگی درگیر شده باشد به گونه ای که بخش زیادی از ساختار دندان در اثر پوسیدگی و تهیه حفره از دست می رود، می توانیم به جایگزینی آن بخش از دست رفته با استفاده از مواد دیگر از جمله آمالگام، طلا و گاهی اوقات ترمیم های غیر مستقیم همانند اینله و انله پرداخت.

گاهی اوقات ممکن است در اثر ترک خوردگی یا شکستگی دندان بخشی از ساختار دندان تضعیف شده یا از دست برود. زمانی که دندان پوسیده میشود ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر گشته، نرم و سست میشود و محلی جهت تجمع میکروب میگردد. پلاک، محل تجمع باکتریها بوده و منشأ اصلی عفونتهای دهانی محسوب میشود. بهخاطر داشته باشید که تجمع پلاک و باکتریها در سطح و پیرامون دندان و ترمیمهای دندانی منجر به عود یا پیشروی مشکلی که آن را درمان کرده بودید، میشود. برخی معتقدند انواع ترمیم دندان با پروتز نوعی ترمیم غیر مستقیم است.

بنابراین بریج یک پروتز مصنوعی ثابت محسوب میشود و بیمار نمیتواند آن ترمیم دندان مشهد را در بیاورد. بریج دندان نوعی پروتز مصنوعی جایگزین یک یا چند دندان است که در ساختار آن دو روکش دندان استفاده میشود که به دندانهای طبیعی یا ایمپلنتی چسبانده میشوند و دندان مصنوعی وسط را نگه میدارند. روش های ترمیم دندان را می توان در ۲ دسته کلی قرار داد: مستقیم و غیر مستقیم.

اگر شکستگی در قسمت جلوی دندان باشد یا هنگام لبخند زدن دیده شود ، احتمالاً دندانپزشک از روش کامپوزیت استفاده می کند که قابلیت اصلاح دندان به رنگ طبیعی را دارد. برای مسواک زدن از مسواکی با موهای نرم استفاده کنید. کنترل جرم و رسوب دندان با رعایت مداوم بهداشت دهان از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن انجام میشود. در ابتدا، دندان پزشک از یک لیزر پر سرعت (لیزری که صدای ناله آشنایی دارد) برای خارج ساختن پوسیدگی و مینای بدون محافظ دندان استفاده می کند.