“این بزرگراه ما است:” محققان و نگهبانان بومی یخ دریاچه را در NWT نظارت می کنند

LUTSEL K’E، سرزمین های شمال غربی – Iris Catholique می گوید در دو دهه گذشته، متوجه شده است که آب دریاچه بزرگ برده در اطراف Lutsel K’e، NWT، مدت بیشتری طول می کشد تا در زمستان یخ بزند.

او گفت: “در گذشته، دریاچه تا نوامبر، دسامبر یخ می زد و تا اوایل دسامبر، ما می توانیم از مسیرهای سنتی و دریاچه های کوچک مختلف بین اینجا و شکارگاه های سنتی خود سفر کنیم.” “اکنون ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم. ما باید تا زمانی که دریاچه ها در ژانویه شروع به یخ زدن کنند، صبر کنیم.

کاتولیک اضافه کرد که یخ در برخی مناطق به ضخامت گذشته نیست و افراد جامعه نیز باید برای یافتن کاریبو و موسکوکس دورتر سفر کنند.

کاتولیک مدیر Thaidene Nene، به معنای “سرزمین اجداد” در Denesuline Yati، یک منطقه حفاظت شده بومی بزرگتر از 26000 کیلومتر مربع در بازوی شرقی دریاچه بزرگ برده در نزدیکی Lutsel K’e است.

جامعه ای که بیش از 300 نفر را در خود جای داده است، در تابستان فقط با هواپیما یا سفر با قایق در دریاچه و در زمستان بر روی یخ قابل دسترسی است.

کاتولیک در مورد یخ گفت: «این بزرگراه ماست. “این تقریباً راه نجات ما برای مناطق برداشت سنتی ما است.”

تغییرات آب و هوایی باعث شده است که شرایط یخ در دریاچه، که تقریباً به اندازه بلژیک و عمیق ترین دریاچه در آمریکای شمالی است، کمتر قابل پیش بینی باشد. در ماه مه 2019، سه نفر که با ماشین برفی از دتا به لوستل کی سفر می کردند، از یخ عبور کردند.

در زمستان امسال، Ni Hat’Ni Dene، اعضای Lustel K’e Dene First Nation که نگهبانان Thaidene Nene هستند، با محققان دانشگاه Wilfrid Laurier در واترلو، انترناسیونال، برای نظارت بر یخ با استفاده از دانش سنتی و فناوری مدرن همکاری کردند. .

آن‌ها دستگاه‌های تعادل جرم برف و یخ یا SIMBA را در دو مکان شناسایی شده توسط جامعه نصب کردند که در آن یخ نازک‌تر است و سرریز بیشتر وجود دارد. این حسگرها ضخامت یخ، عمق برف و دمای هوا و آب را هر 15 دقیقه اندازه‌گیری می‌کنند و داده‌های هم‌زمان را برای اعضای جامعه برای کمک به تصمیم‌گیری درباره سفرهای یخی فراهم می‌کنند.

کاتولیک، با اشاره به اینکه بزرگان جامعه خواستار نظارت بر یخ شده‌اند، گفت: «ما نمی‌خواهیم دیگر افراد خود را از دست بدهیم.

هما خیرالله پور، استادیار گروه جغرافیا و مطالعات محیطی در Wilfrid Laurier، گفت که این تحقیق با هدف درک چگونگی واکنش دریاچه‌های شمال به تغییرات اقلیمی برای تصمیم‌گیری انجام می‌شود.

این تحقیق بخشی از برنامه نظارت بر تأثیر تجمعی دولت NWT است.

خیرالله پور خاطرنشان کرد: شمال سه برابر سریعتر از میانگین جهانی گرم می شود.

زمستان گذشته، او و تیمش SIMBA را در دریاچه رایان و دریاچه لندینگ در شمال یلونایف نصب کردند. او گفت که در زمستان امسال تعدادی را روی آن دریاچه‌ها نصب کرده‌اند، همچنین جاده‌های یخی در دریاچه Vee خارج از Yellowknife، جاده‌های یخی به Dettah و Deline و دو مکان خارج از Lutsel K’e.

خیرالله پور، که همچنین رئیس پژوهشی کانادا در سنجش از دور تغییرات محیطی است، گفت: «ما در تلاشیم تا نیازهای جامعه را درک کنیم.

“تیم ما واقعاً اساساً وقف حرکت از یک قالب علمی سنتی به دانش ایجاد مشترک با نوع تحقیق جامعه است.”

او گفت که این به معنای آموزش و ایجاد ظرفیت در جوامع است تا نگهبانان بتوانند در استفاده از فناوری هوشمند به عنوان بخشی از تلاش‌های نظارتی آینده خود پیشگام شوند.

او گفت: “آنها با حضور در جامعه، ملاقات با بزرگان، بسیار نگران هستند که جوانان به اندازه نسل های قبلی روی زمین نمی روند، آنها به اندازه گذشته دانش سنتی را به دست نمی آورند.”

شاید آوردن این سیستم نظارت هوشمند و فناوری‌ها بتواند الهام‌بخش آنها باشد.»

این گزارش توسط Canadian Press برای اولین بار در 30 آوریل 2023 منتشر شد.

– توسط امیلی بلیک در Yellowknife

این داستان با کمک مالی Meta و Canadian Press News Fellowship تهیه شده است.

به گفتگو بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.