استرالیا می گوید روابط چین به بالاترین حد گذشته بهبود نخواهد یافت

کانبرا، استرالیا (AP) – پنی وونگ، وزیر امور خارجه استرالیا روز دوشنبه گفت، استرالیا در حال تلاش برای تثبیت روابط با چین است، اما نمی تواند به روابط اقتصادی پررونق با بزرگترین شریک تجاری خود که 15 سال پیش وجود داشت، بازگردد.

روابط دوجانبه یخی که در طول 9 سال قدرت دولت محافظه کار قبلی استرالیا بدتر شد، از زمان انتخاب حزب چپ میانه کارگر وانگ تقریباً یک سال پیش، نشانه هایی از بهبود را نشان داده است. جلسات وزیر به وزیر از سر گرفته شده است، چین اخیراً محدودیت های واردات زغال سنگ استرالیا را لغو کرده است و استرالیا امیدوار است که موانع تعرفه ای 3 ساله بر جو استرالیا در چند ماه آینده برداشته شود.

اما وانگ گفت که روابط تجاری نمی تواند به سطح زمانی که نخست وزیر محافظه کار جان از سال 1996 تا 2007 در قدرت بود بازگردد. سپس تجارت از اولویت های سیاسی و استراتژیک جدا شد.

وانگ به باشگاه ملی مطبوعات گفت: «من کاملاً واضح گفته‌ام که ما به دنبال تثبیت روابط هستیم. من فکر می کنم هر دو کشور می دانند که ما به جایی که 15 سال پیش بودیم برنخواهیم گشت.

وونگ گفت: در دوران هاوارد، “شما می توانستید روابط استراتژیک خود را با ایالات متحده داشته باشید و روابط اقتصادی با چین و دنیا جدا باقی بماند – ما دیگر در آن نوع دنیا زندگی نمی کنیم.”

چین در سال‌های اخیر مجموعه‌ای از موانع تجاری رسمی و غیررسمی را بر صادرات استرالیا اعمال کرده است، به‌ویژه از زمانی که دولت قبلی پکن را با درخواست برای تحقیقات مستقل در مورد علل و پاسخ به همه‌گیری COVID-19 خشمگین کرد.

در حالی که کسب‌وکارهای استرالیایی و رهبران ایالتی برای رفع موانع چینی برای صادرات از جمله شراب، چوب و غذاهای دریایی بی‌صبر بودند، وونگ تنوع بخشیدن به بازارهای دیگر را «کار هوشمندانه‌ای» توصیف کرد.

او گفت: «حتی با افزایش تنوع، چین همچنان بزرگترین شریک تجاری استرالیا برای آینده قابل پیش‌بینی و منبع ارزشمند سرمایه‌گذاری خارجی خواهد بود، جایی که منافع ملی ما را برآورده می‌کند.»

استرالیا در سال های اخیر فروش دارایی ها از جمله زیرساخت های حیاتی به شرکت های چینی را به دلایل امنیت ملی مسدود کرده است.

وونگ گفت استرالیا در حال تلاش برای حفظ یک منطقه آسیا-اقیانوسیه قابل پیش بینی و مبتنی بر قوانین است “که در آن هیچ کشوری تسلط ندارد و هیچ کشوری تحت سلطه نیست.”

او با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در مورد نیاز به “نرده های محافظ” – کانال های ارتباطی بین ایالات متحده و چین برای به حداقل رساندن خطر سوء تفاهم نظامی و اشتباه محاسباتی – که در طول جنگ سرد توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق ایجاد شد، موافقت کرد.

«پرزیدنت بایدن برای توافق بر روی نرده‌های محافظ به چین پیشنهاداتی داده است. وونگ گفت: این به نفع تمام دنیاست که به خواسته های او برسند.

من این را به همتای چینی خود و سلف او گفته ام. و من به گفتن آن ادامه خواهم داد.» او با اشاره به وزیر خارجه چین، «کین گانگ» و مردی که او در ماه دسامبر جایگزین او شد، وانگ یی، افزود.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.