اردوغان ترکیه برای سومین دوره ریاست جمهوری سوگند یاد می کند و ترکیب کابینه جدید را اعلام می کند

آنکارا، ترکیه (AP) – رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور قدیمی ترکیه، روز شنبه برای سومین دوره ریاست جمهوری خود سوگند یاد خواهد کرد.

همه نگاه ها به اعلام کابینه جدید او دوخته شده است – ترکیب کابینه باید نشان دهد که آیا در بحبوحه بحران هزینه های زندگی، سیاست های اقتصادی غیرمتعارف ادامه خواهد یافت یا بازگشت به سیاست های متعارف تر.

اردوغان 69 ساله هفته گذشته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، یک دوره پنج ساله جدید را به دست آورد که می تواند حکومت 20 ساله او را در این کشور کلیدی ناتو که در اروپا و آسیا قرار دارد تا ربع قرن ادامه دهد. این کشور 85 میلیونی دومین ارتش بزرگ ناتو را کنترل می‌کند، میزبان میلیون‌ها پناهنده است و نقش مهمی در میانجی‌گری توافقی ایفا کرد که امکان ارسال غلات اوکراین را فراهم کرد و از بحران جهانی غذایی جلوگیری کرد.

اردوغان قرار است در پارلمان سوگند یاد کند و پس از آن مراسم تحلیف در مجموعه کاخ وسیع خود برگزار شود. او قرار است اعضای کابینه جدید خود را طی مراسمی جداگانه در روز شنبه معرفی کند.

ده ها تن از مقامات خارجی از جمله ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و کارل بیلد، نخست وزیر سابق سوئد، برای شرکت در این مراسم به سفر می روند. انتظار می رود که آنها اردوغان را تحت فشار قرار دهند تا اعتراضات کشورش به عضویت سوئد در ائتلاف نظامی را بردارد – که مستلزم تایید همه متحدان به اتفاق آرا است.

ترکیه سوئد را متهم می کند که نسبت به شبه نظامیان کرد و سایر گروه هایی که ترکیه آنها را تروریست می داند، نرمش بیش از حد نشان می دهد. ناتو می خواهد سوئد را تا زمان دیدار رهبران متحدین در لیتوانی در 11 تا 12 ژوئیه وارد این ائتلاف کند، اما ترکیه و مجارستان هنوز این پیشنهاد را تایید نکرده اند.

اردوغان در بحبوحه چالش های داخلی پیش رو، از جمله اقتصاد آسیب دیده، فشار برای بازگرداندن میلیون ها پناهنده سوری و نیاز به بازسازی پس از زلزله ویرانگر فوریه که 50000 کشته برجای گذاشت و کل شهرها در جنوب سوریه را با خاک یکسان کرد، سوگند یاد کرد. کشور.

این کشور با بحران هزینه زندگی ناشی از تورم دست و پنجه نرم می کند که در ماه اکتبر به رقم خیره کننده 85 درصد رسید و در ماه گذشته به 44 درصد کاهش یافت. واحد پول ترکیه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

منتقدان این آشفتگی را ناشی از سیاست اردوغان برای کاهش نرخ بهره برای ارتقای رشد می دانند که برخلاف تفکر متعارف اقتصادی است که خواستار افزایش نرخ ها برای مبارزه با تورم است.

گزارش‌های تایید نشده رسانه‌ها حاکی از آن است که اردوغان قصد دارد تا محمد شیمشک، وزیر محترم دارایی سابق و معاون نخست‌وزیر سابق، را دوباره به ریاست اقتصاد منصوب کند. این حرکت نشان دهنده بازگشت این کشور – که بر اساس بانک جهانی نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است – به سیاست های اقتصادی ارتدکس تر است.

اردوغان در قدرت به عنوان نخست وزیر و سپس به عنوان رئیس جمهور از سال 2003، در حال حاضر طولانی ترین رهبر ترکیه است. او از طریق تغییرات قانون اساسی که ریاست جمهوری ترکیه را از یک نقش عمدتا تشریفاتی به یک مقام قدرتمند تبدیل کرد، حکومت خود را مستحکم کرد. منتقدان می گویند دهه دوم ریاست جمهوری او با عقب نشینی شدید دموکراتیک از جمله فرسایش نهادهایی مانند رسانه ها و قوه قضائیه و زندانی کردن مخالفان و منتقدان خدشه دار شد.

اردوغان، رقیب اپوزیسیون، کمال قلیچداراوغلو را در دور دوم رای گیری که در 28 مه برگزار شد، شکست داد، پس از آن که او در دور اول رای گیری در 14 ماه مه با اختلاف اندکی موفق به کسب پیروزی قطعی نشد. غرب. ناظران بین المللی انتخابات را آزاد اما نه عادلانه می دانستند.

___

کیپر از بدروم ترکیه گزارش داد.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.