آتشفشان در شرق اندونزی فوران می کند ، هزاران نفر تخلیه می شوند

جاکارتا ، اندونزی – یک آتشفشان در شرق اندونزی روز یکشنبه فوران کرد و ستونی از خاکستر را به ارتفاع 4000 متر (13120 فوت) به آسمان فرستاد و باعث تخلیه هزاران نفر شد.

رادیتیا جاتی سخنگوی آژانس تخفیف فاجعه گفت: تقریباً 2800 نفر از حداقل 28 روستا از دامنه های کوه ایلی لووتولوک ، که در جزیره لمباتا در استان نوسا تنگگارا شرقی واقع شده است ، تخلیه شدند. هیچ گزارشی از کشته یا زخمی شدن در اثر فوران گزارش نشده است.

وزارت حمل و نقل گفت که پس از فوران و بسته شدن یک فرودگاه محلی به دلیل باریدن خاکستر در بسیاری از مناطق جزیره ، اخطار پرواز صادر شده است.

کوه ایلی لووتولوک از اکتبر 2017 در حال فوران است. مرکز آتشفشانی و کاهش خطر زمین شناسی پس از افزایش فعالیت های سنسورها ، روز یکشنبه سطح هشدار آتشفشان را به دومین سطح بالاترین سطح افزایش داد.

این کوه 5423 متری (17،790 فوت) یکی از سه کوهی است که در حال حاضر در اندونزی همراه با Merapi در جزیره جاوا و Sinabung در جزیره سوماترا در حال فوران است.

آنها در میان بیش از 120 آتشفشان فعال در اندونزی قرار دارند که به دلیل قرار گرفتن در “حلقه آتش” اقیانوس آرام ، قوس آتشفشان ها و خطوط گسل در اطراف اقیانوس آرام ، مستعد بروز لرزه ای هستند.

پس از فوران ، آژانس مقابله با فاجعه به روستاییان و کوهنوردان توصیه کرد که 4 کیلومتر (2.4 مایل) از دهانه فاصله داشته و از خطر گدازه آگاه باشند.