کره شمالی می گوید اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود را در ماه ژوئن به فضا پرتاب خواهد کرد

سئول، کره جنوبی (AP) – کره شمالی روز سه شنبه برنامه های خود را برای پرتاب اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود در ژوئن تایید کرد و چنین ظرفیت هایی را برای نظارت بر تمرینات نظامی “بی پروا” ایالات متحده با رقیب کره جنوبی توصیف کرد.

این بیانیه یک روز پس از آن صادر شد که کره شمالی به مقامات ژاپنی اطلاع داد که قصد دارد این ماهواره را در فاصله زمانی 31 می تا 11 ژوئن به فضا پرتاب کند و این رویداد ممکن است بر آب های دریای زرد، دریای چین شرقی و شرق جزیره لوزون فیلیپین تأثیر بگذارد. یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن گفت که به نیروهای دفاع شخصی ژاپن دستور داده است که اگر ماهواره یا زباله‌هایی وارد خاک ژاپن شد، آن را ساقط کنند.

ری پیونگ چول، مقام ارشد نظامی کره شمالی در اظهاراتی که در رسانه های دولتی منتشر شد، تمرینات نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را که پیونگ یانگ مدت هاست آن را تمرینات تهاجم توصیف می کند، مورد انتقاد قرار داد. او گفت که کره شمالی شناسایی مبتنی بر فضایی را “ضروری” برای نظارت بر “اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده و نیروهای دست نشاندش” در زمان واقعی می داند، که به گفته او “علناً جاه طلبی بی پروا آنها برای تجاوز را آشکار می کند.”

از آغاز سال 2022، کره شمالی حدود 100 موشک را آزمایش کرده است، از جمله موشک های بالستیک قاره پیما که برای رسیدن به سرزمین اصلی ایالات متحده طراحی شده اند و تعدادی از پرتاب ها را به عنوان حملات هسته ای شبیه سازی شده به اهدافی در کره جنوبی توصیف کرده است. کره شمالی گفته است که تشدید فعالیت های آزمایشی اش برای مقابله با رزمایش های نظامی مشترک رقبایش است زیرا همچنان از این رزمایش ها به عنوان بهانه ای برای پیشبرد زرادخانه سلاح های هسته ای خود استفاده می کند.

هفته گذشته، ارتش کره جنوبی و ایالات متحده مانورهای آتش واقعی در مقیاس بزرگ را در نزدیکی مرز با کره شمالی به عنوان اولین دوره از پنج دوره رزمایش به مناسبت 70 سال از تأسیس اتحاد خود انجام دادند.

ری گفت که گسترش رزمایش‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی، همراه با برنامه‌های اعلام‌شده آمریکا برای ارسال زیردریایی‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای برای پهلوگیری در کره جنوبی و افزایش فعالیت‌های هواپیماهای جاسوسی آمریکا در منطقه، نشان‌دهنده «نیت شوم» برای آماده شدن برای پیش از جنگ است. اقدام نظامی بیهوده علیه شمال در حالی که واشنگتن و سئول تمرینات نظامی منظم خود را تدافعی توصیف می کنند، از سال 2022 آموزش های خود را برای مقابله با تهدیدات در حال تحول شمال گسترش داده اند.

وی افزود: فضای امنیتی نگران کننده حاکم بر منطقه به دلیل اقدامات نظامی خطرناک آمریکا و نیروهای دست نشانده آن، ما را ملزم می کند که به عنوان مبرم ترین وظیفه، ابزار شناسایی و اطلاعات قابل اعتمادی را که قادر به جمع آوری اطلاعات واقعی در مورد اقدامات نظامی دشمن باشد، تامین کنیم. زمان، “ری گفت.

«ماهواره شناسایی نظامی شماره 1 (کره شمالی) که در ماه ژوئن به فضا پرتاب می شود و ابزارهای شناسایی مختلف که به تازگی آزمایش شده اند برای ردیابی، نظارت، تبعیض، کنترل و مقابله با اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده در زمان واقعی ضروری هستند. و نیروهای دست نشانده آن.» ری به معنای دیگر شناسایی که ظاهراً شمال برنامه ریزی کرده است، اشاره نکرد.

پرتاب ماهواره کره شمالی از فناوری موشک های دوربرد استفاده می کند که توسط قطعنامه های قبلی شورای امنیت سازمان ملل ممنوع شده است، اگرچه آزمایش های موشکی و موشکی قبلی توانایی کره شمالی را برای ارسال ماهواره به فضا نشان داده است.

ماهواره‌های جاسوسی از جمله مجموعه‌ای از سیستم‌های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته هستند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی علناً متعهد به توسعه آن‌ها شده است. سایر سیستم‌های تسلیحاتی در فهرست آرزوهای او شامل موشک‌های ICBM سوخت جامد، زیردریایی‌های هسته‌ای، موشک‌های مافوق صوت و موشک‌های چند کلاهک هستند.

کره شمالی در سال‌های 2012 و 2016 ماهواره‌های رصد زمین را در مدار قرار داد. در حالی که کره شمالی از قبل به کشورهای همسایه درباره شلیک موشک‌های خود اطلاع نمی‌دهد، پیش از پرتاب ماهواره‌ها اطلاعیه‌هایی را صادر کرده است.

اگرچه کره شمالی با پرتاب موشک ها و راکت های گذشته خود توانایی ارسال ماهواره به فضا را نشان داده است، اما سوالاتی در مورد توانایی های ماهواره های این کشور وجود دارد. کارشناسان خارجی می گویند که ماهواره های قبلی هرگز تصاویری را به کره شمالی مخابره نکردند و تحلیلگران می گویند که دستگاه جدید نمایش داده شده در رسانه های دولتی در هفته های اخیر برای پردازش و انتقال تصاویر با وضوح بالا بسیار کوچک و خام طراحی شده است.

کره جنوبی روز دوشنبه هشدار داد که اگر کره شمالی با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که کره شمالی را از انجام هرگونه پرتاب با استفاده از فناوری بالستیک منع می کند، با عواقب مواجه خواهد شد.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.