پس از افشای جنایات جنگی در افغانستان، قهرمان ملی پوش استرالیایی از کار شرکتی استعفا داد

کانبرا، استرالیا (AP) – بن رابرتز اسمیت، کهنه سرباز استرالیایی، روز جمعه پس از اینکه دادگاه مدنی او را به قتل غیرقانونی چهار افغان سرزنش کرد، شغل شرکتی خود را ترک کرد و درخواست‌ها برای سلب مدال احترام قهرمان ملی ویکتوریا صلیب را تشدید کرد. .

رابرتز اسمیت، که یک دهه پیش از هنگ خدمات هوایی ویژه استرالیا بازنشسته شد، پس از از دست دادن دعوای مهم افترا در روز پنجشنبه علیه روزنامه هایی که او را به مجموعه ای از جنایات جنگی متهم کرده بودند، شغل خود را به عنوان مدیر دولتی سون وست مدیا ترک کرد.

این مرد 44 ساله از سال 2021 مرخصی گرفته بود تا روی پرونده دادگاه فدرال خود که توسط کری استوکس، مدیر اجرایی میلیاردر شرکت تامین مالی شده است، تمرکز کند.

جیمز واربرتون، مدیر اجرایی، روز جمعه در ایمیلی از کارکنان گفت: «بن در زمانی که پرونده در جریان بود در مرخصی بود و امروز استعفای خود را پیشنهاد داد که ما پذیرفتیم.»

واربرتون افزود: “ما از بن برای تعهدش به سون تشکر می کنیم و برای او بهترین ها را آرزو می کنیم.”

رابرتز اسمیت از زمانی که مقالات روزنامه استرالیایی در سال 2018 او را به مجموعه ای از جنایات جنگی از جمله مقصر بودن در شش قتل غیرقانونی متهم کردند، برای حفظ شهرت خود از طریق شکایت افترا در دادگاه فدرال مبارزه کرده است.

یک قاضی روز پنجشنبه ادعاهای افترا را رد کرد و دریافت که این مقالات تا حد زیادی درست است. قاضی همچنین دریافت که رابرتز اسمیت مسئول چهار مورد از شش مرگ غیرقانونی است که او متهم شده بود.

مطالب جالب  یک نفر پس از یک چاقو در میسیساگا به شدت مجروح شد

جاستین کویل وکیل رسانه ای گفت که وکلای رابرتز اسمیت از میزان از دست دادن او شوکه شده بودند.

کویل گفت: “در نهایت یک قاضی به این نتیجه رسید که او مرتکب چهار قتل شده است و این تقریباً به همان اندازه بد است که می توانید دریافت کنید.” می‌توانم بگویم حتی در بدترین کابوس‌هایش هم انتظار نداشت دیروز به این بدی پیش برود.»

رابرتز اسمیت به دلیل تعقیب کیفری جنایات جنگی تحت تحقیقات پلیس استرالیا است. یک سرباز سابق SAS در ماه مارس اولین متهم به جنایت جنگی از مبارزات 20 ساله استرالیا در افغانستان شد.

همکاران SAS رابرتز اسمیت از جمله کسانی هستند که خواستار این هستند که او اولین برنده جایزه ویکتوریا کراس استرالیا شود که از بالاترین جایزه برای شجاعت در نبرد محروم می شود.

دولت استرالیا از اظهار نظر در مورد این پرونده خودداری کرد.

سناتور دیوید شوبریج، سناتور حزب سبزهای کوچک گفت که رابرتز اسمیت باید از افتخاراتش محروم شود و یادبود جنگ استرالیا باید یادگاری هایی از جمله پرتره ها، مدال ها و نمایش لباس را حذف کند.

«حداقل، ما باید شاهد اقدامی از سوی یادبود جنگ استرالیا برای حذف نمایشگری باشیم که اکنون برای بن رابرتز اسمیت وجود دارد. یونیفرم و مدال‌های او، که هزاران نفر فردا برای مشاهده و شاهد حضور خواهند داشت.»

وی افزود: “یادبود جنگ استرالیا موظف است تمام حقیقت را در مورد دخالت استرالیا در افغانستان بیان کند.”

این یادبود گفت که زمینه دادگاه مدنی را می توان به نمایش رابرتز اسمیت اضافه کرد.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.