نخست وزیر روسیه در سفر به پکن می گوید فشار غرب باعث تقویت روابط با چین می شود

پکن (AP) – میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه در دیدار با همتای چینی خود در پکن گفت که فشار غرب باعث تقویت روابط روسیه با چین شده است.

سفر میشوستین در حالی انجام می شود که روسیه به طور فزاینده ای برای حمایت دیپلماتیک و اقتصادی به چین روی می آورد و در بحبوحه انزوای فزاینده به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین است.

میشوستین در سخنان افتتاحیه خود در دیدار چهارشنبه خود با نخست وزیر چین لی کیانگ، به جنگ 15 ماهه ای اشاره نکرد که چین به احترام مسکو از انتقاد از آن امتناع ورزیده است و در عوض بر همکاری اقتصادی بین همسایگانی که در چالش با یکدیگر شریک هستند، تمرکز کرده است. رهبری آمریکا در امور جهانی

میشوستین گفت که روابط بین دو کشور «در سطح بالایی بی‌سابقه» است که تحت تأثیر «آشفتگی‌های فزاینده در عرصه بین‌المللی و الگوی فشار هیجان‌انگیز غرب جمعی است».

چین می‌گوید یک طرف بی‌طرف بین روسیه و اوکراین است و می‌خواهد به پایان دادن به درگیری کمک کند. اما غرب را به تحریک مسکو متهم کرده و در مخالفت با تحریم ها علیه روسیه، روابط دیپلماتیک و تجاری قوی با روسیه حفظ کرده است.

فرستاده ویژه چین در ماه جاری در کیف با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و دیگر مقامات دولتی دیدار کرد. این دیدار پس از تماس تلفنی ماه گذشته رهبر اوکراین و همتای چینی وی شی جین پینگ صورت گرفت که زلنسکی آن را “طولانی و معنادار” توصیف کرد و اولین تماس شناخته شده بین این دو از زمان آغاز تهاجم روسیه بود.

مطالب جالب  تعریف و سفارشی سازی فونت ها در CSS + مثال های کاربردی

پکن در ماه فوریه طرح صلحی را منتشر کرد، اما متحدان اوکراین عمدتاً آن را رد کردند و اصرار داشتند که پوتین باید نیروهایش را خارج کند. طرح صلح 10 ماده ای خود زلنسکی شامل دادگاهی برای محاکمه جنایات جنگی مرتکب شده توسط روسیه است.

میشوستین ضمن کنار زدن درگیری، بر نقش روسیه به عنوان تامین کننده نفت و گاز چین و اوراق قرضه آنها به عنوان متحدان اولیه در میان کشورهای کمونیست تأکید کرد.

«مردم روسیه و چین تاریخ، فرهنگ و سنت های غنی خود را گرامی می دارند. میشوستین گفت: ما از توسعه بیشتر فرهنگ، مبادلات و ارتباطات خود حمایت می کنیم.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.