نجات یک زن از ساختمان آپارتمانی نیمه فرو ریخته در آیووا در میان درخواست‌ها برای تاخیر در تخریب

یک زن بیش از یک روز پس از ریزش جزئی یک ساختمان آپارتمانی شش طبقه در داونپورت، آیووا، و پس از آن که مقامات شهری برای تخریب آن تلاش کردند و گفتند که در “خطر قریب الوقوع” سقوط است، نجات یافت. معترضان به دلیل نگرانی از اینکه هنوز ممکن است مردم در داخل محبوس باشند، خواستار تاخیر شدند.

معترضان صبح روز سه‌شنبه در نزدیکی محل ساختمان تابلوهایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود: «اول آنها را پیدا کن» و می‌پرسیدند: «در آوار کیست».

این شهر در بیانیه ای اعلام کرد که “به طور مستمر در حال ارزیابی زمان تخریب است” و “ساختمان از نظر ساختاری ناامن است و در خطر ریزش قریب الوقوع است.”

بر اساس گزارش های متعدد خبری، این زن حدود ساعت 8 بعد از ظهر دوشنبه پس از تماس با خانواده و دست زدن به کمک نجات یافت. این ساختمان کمی قبل از ساعت 5 بعد از ظهر یکشنبه به طور جزئی فروریخت. در بیانیه شهرداری اواخر روز دوشنبه آمده است که یک زن مجروح خارج شده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا این همان فردی است که در گزارش های خبری به آن اشاره شده است یا خیر. مقامات بلافاصله به پیامی که به دنبال اظهار نظر بود، پاسخ ندادند.

شهر گفت که هنگامی که آتش‌نشانان ابتدا به روز یکشنبه رسیدند، بیش از ده نفر را از ساختمان پیدا کردند و اسکورت کردند و دیگران را نجات دادند. تلفات جانی گزارش نشده است.

فریادهای زیادی شنیده شد، گریه های زیادی شنیده شد، بسیاری از مردم گفتند کمک کنید! تاد ماشووچ، یکی از ساکنان ساختمان، به KCCI-TV گفت. اما این دو یا سه دقیقه طول نکشید و سپس کل منطقه ساکت شد.

مشخص نیست که چه چیزی بلافاصله باعث فروریختن شد، که حفره‌ای در مرکز هتل داونپورت ایجاد کرد، ساختمانی که در سال 1983 در فهرست ملی اماکن تاریخی ثبت شده بود. ساخته شده در سال 1907، آجر روی فولاد و بتون. سازه به یک ساختمان ترکیبی با فضاهای مسکونی و تجاری بازسازی شده بود.

ریچ اسوالد، مدیر توسعه و خدمات محله شهر، گفت که در زمان فروریختن ساختمان، کار بر روی نمای بیرونی ساختمان انجام می شد. اسوالد گفت که گزارش های سقوط آجرها بخشی از این کار بود و مالک ساختمان برای این پروژه مجوز داشت.

فرماندار کیم رینولدز در واکنش به فروپاشی، اعلامیه فاجعه ای را برای شهرستان اسکات صادر کرد و برنامه کمک مالی فردی آیووا و برنامه مدیریت پرونده بلایا را برای ساکنان بی خانمان فعال کرد. روز دوشنبه حکم تخریب به مالک ملک ارائه شد و به دلیل وضعیت ناپایدار ساختمان، ساکنان از بازگشت به داخل برای برداشتن وسایل خود جلوگیری کردند.

مقامات تأیید کردند که چندین نفر از ساکنان از مشکلات تعمیر و نگهداری برآورده نشده شکایت کرده اند. به گفته دفتر ارزیاب شهرستان، Quad-City Times گزارش داد که در سال 2022 نزدیک به 20 مجوز، عمدتاً برای مسائل لوله کشی یا برق، ثبت شده است.

فروپاشی شلان موری، یکی از ساکنان سابق، که به آسوشیتدپرس گفت که اقامت یک ساله‌اش در آنجا «یک کابوس» بود، غافلگیر نشد.

موری، 46 ساله، در فوریه 2022 به آپارتمان خود نقل مکان کرد و تقریباً بلافاصله با مشکلاتی مواجه شد – گرما و تهویه مطبوع کار نکرد و مشکلات لوله کشی در حمام وجود داشت. او گفت که چندین بار با شرکت مدیریت تماس گرفته است و به ندرت پاسخی دریافت کرده است. او گفت که وقتی یک کارمند تعمیر و نگهداری می‌رفت، هرگز مشکلات را به طور کامل برطرف نکردند.

او گفت: «آنها وارد می‌شدند و روی آن درز می‌گذاشتند. اما به بیش از این نیاز داشت. آنها چیزها را درست نکردند، آنها فقط آن را اصلاح کردند.”

او سوال می کند که چگونه ساختمان بازرسی ها را گذرانده است.

موری گفت: “وحشتناک بود” و اضافه کرد که احساس می کند شرایط آنقدر بد است که نمی خواهد فرزندانش را به آپارتمانش بیاورد.

موری گفت که او یک ماه قبل از پایان اجاره نامه اش در ماه مارس از خانه خارج شد و هنوز سپرده امنیتی خود را دریافت نکرده است. علیرغم شرایط اسفناک، بسیاری از ساکنان مانند او بودند و برای دریافت کرایه ماه اول و آخر، به علاوه ودیعه وثیقه مورد نیاز برای نقل مکان به جای دیگر تلاش می کردند.

مقامات گفتند که اولین پاسخ دهندگان با خطر بزرگی برای امنیت شخصی خود، جان خود را نجات دادند. رئیس آتش نشانی مایکل کارلستن گفت پشت مجموعه از بقیه ساختمان جدا شده است و مقامات متوجه نشت گاز شدند.

شهردار مایک ماتسون گفت: “وقتی چنین چیزی در اینجا اتفاق می افتد و فاجعه رخ می دهد، پاسخ دهندگان ما بلافاصله کار و وظیفه خود را انجام می دهند و من نمی توانم به اندازه کافی از آنها تشکر کنم.”

____

فریسارو از فورت لادردیل، فلوریدا گزارش داد. احمد از مینیاپولیس گزارش داد. کتی مک کورمک، خبرنگار آسوشیتدپرس در کنکورد، نیوهمپشایر، در این داستان مشارکت داشت.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.