طوفان استوایی ضعیف Mawar هنگام عبور از جزایر جنوبی ژاپن باران های شدیدی را به همراه دارد.

NAHA، ژاپن (AP) – یک طوفان استوایی ضعیف ماور، روز جمعه پس از عبور از مجمع الجزایر اوکیناوان و مجروح شدن چندین نفر، باران های شدیدی را به جزایر اصلی جنوبی ژاپن آورد.

به ساکنان مناطق آسیب‌پذیر در مورد احتمال وقوع سیل و رانش گل هشدار داده شد و ده‌ها پرواز محلی برای آن روز لغو شدند. در اوکیناوا بادهای شدید همچنان می وزد و هشت نفر زخمی شدند. یک زن مسن که سقوط کرد در شهر نیشیهارا از ناحیه سر آسیب جدی دید، اما جراحات دیگر خفیف بود.

آژانس هواشناسی ژاپن گفت که ماوار که قبلاً یک ابر طوفان بود، بادهایی با سرعت 90 کیلومتر در ساعت (56 مایل در ساعت) می‌وزید که به سمت شرق اوکینوئرابوجیما بر فراز اقیانوس آرام حرکت می‌کرد.

آژانس هواشناسی گفت در حالی که خسارت باد در اوکیناوا محدود بود، هوای گرم و مرطوب ناشی از طوفان استوایی باران های فصلی را تشدید کرد و خطر سیل و رانش گل را تهدید کرد.

طی 24 ساعت آینده تا صبح شنبه تا 35 سانتی متر (1.1 فوت) باران پیش بینی شده است. این آژانس هشدارهایی را درباره وقوع سیل و رانش گل در بخش‌هایی از جنوب غربی ژاپن صادر کرد و به ساکنان نزدیک رودخانه‌ها و دامنه تپه هشدار داد که احتیاط کنند.

ماوار تایوان و فیلیپین را پس از آن که هفته گذشته گوام را درنوردید تا حد زیادی دور زد. این امواج امواجی را به سواحل شرقی تایوان وارد کرد و باران‌های شدیدی را به شمال فیلیپین وارد کرد، هرچند خسارت عمده‌ای گزارش نشد.

مطالب جالب  کانادا ممکن است ثبت ایمپلنت سینه را دریافت کند

ژاپن تعدادی رهگیر زمین به هوای PAC-3 را برای پرتاب موشک کره شمالی در جزایر جنوبی مستقر کرده بود، اما برخی از آنها به دلیل اقدامات احتیاطی پیش از طوفان، به جای استقرار در مکان های مورد نظر، در پایگاه نگه داشته شدند. پرتاب چهارشنبه شکست خورد، اما کره شمالی قصد دارد دوباره تلاش کند.

ارتش ایالات متحده که نیروهایش در چندین تأسیسات در اوکیناوا مستقر هستند، طوفان را از نزدیک دنبال می کردند.

ماوار هفته گذشته گوام را به عنوان قوی‌ترین طوفانی که در بیش از دو دهه گذشته به قلمرو اقیانوس آرام ایالات متحده برخورد کرده است، واژگون کرد، سقف‌ها را شکست و برق را از بین برد.

___

روزنامه نگاران AP دیوید رایزینگ در بانکوک، ماری یاماگوچی در توکیو و جیم گومز در مانیل در این گزارش مشارکت داشتند.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.