رقبای لیبی مذاکرات تحت هدایت سازمان ملل را برای رسیدن به توافق سیاسی آغاز می کنند

تونس ، تونس – جناح های رقیب لیبی با هدف ترسیم نقشه راهی برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان ، مذاکرات صلح سیاسی مورد انتظار در پایتخت تونس را از روز دوشنبه با همکاری سازمان ملل آغاز کردند.

با هدف پایان دادن به هرج و مرج سیاسی که ملت آفریقای شمالی را پس از سرنگونی 2011 و کشتن معمر قذافی دیکتاتور ، سازمان ملل متحد 75 نماینده از لیبی را برای شرکت در این مجمع شش روزه در یک هتل تونس انتخاب کرد.

کیس سعید ، رئیس جمهور تونس در مراسم افتتاحیه مذاکرات شرکت کرد و این مجمع را “با تمام اقدامات تاریخی” خواند. سعید افزود تلاش های سازمان ملل برای تعیین “اقدامات مشخص و تاریخ های مشخص” برای رسیدن به “یک راه حل صلح آمیز” در درگیری های لیبی.

سعید از کسانی که دوره انتقالی را رهبری می کنند خواست تا از شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری یا پارلمانی خودداری کنند.

“جایی برای تقسیم لیبی وجود ندارد. وی گفت: برخی در مورد شرق و غرب صحبت می کنند ، اما مردم لیبی یکی هستند. “راه حل این است که مردم لیبی حاکمیت کامل خود را بدست آورند.”

استفانی ویلیامز ، عالی ترین مقام سازمان ملل در لیبی ، یکشنبه شب به خبرنگاران گفت که جلسات مقدماتی مثبت بوده است.

ویلیامز گفت: “لیبی اکنون فرصتی عالی دارد که به وی امکان می دهد از تونل درگیری خارج شود ، در صورتی که همه گفتگو کنندگان مسئولیت های خود را به عهده بگیرند و به تعهدات خود در پایان این گفتگو احترام بگذارند.”

اما ابتکارات دیپلماتیک قبلی برای پایان دادن به درگیری بارها فروپاشیده است. این آخرین گفتگوها در حالی صورت گرفت که فشارهای بین المللی سنگینی برای شروع گفتگوها وجود دارد. طرفین متخاصم ماه گذشته در ژنو با توافق نامه آتش بس با میانجیگری سازمان ملل موافقت کردند.

پاپ فرانسیس روز یکشنبه خواستار دعا برای نمایندگان این مجمع و صلح و ثبات در لیبی شد.

فرانسیس گفت: “با توجه به اهمیت این رویداد ، من شدیداً امیدوارم كه در این لحظه راه حلی بسیار ظریف برای رنج طولانی مدت مردم لیبی پیدا شود و توافق نامه اخیر برای آتش بس دائمی احترام گذاشته و تحقق یابد.” مومنان در میدان سنت پیتر.

لیبی نفت خیز اکنون بین دولت تحت حمایت سازمان ملل در پایتخت ، طرابلس و مقامات رقیب مستقر در شرق تقسیم شده است. این طرف ها توسط مجموعه ای از شبه نظامیان محلی و همچنین قدرت های منطقه ای و خارجی پشتیبانی می شوند.

نیروهای شرق لیبی به رهبری فرمانده خلیفه هیفر در آوریل 2019 حمله ای را آغاز کردند تا طرابلس را دستگیر کنند. هنگامی که شبه نظامیان متحد طرابلس ، با پشتیبانی شدید ترکیه ، برتری خود را کسب کردند ، مبارزات وی در ژوئن فروپاشید.

بارگذاری…

بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…

___

مگدی از قاهره گزارش داد. نویسنده آسوشیتدپرس ، فرانسیس د امیلیو در رم در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>