دادگاه جدیدی که برای پدر قبل از میلاد 37 سال پیش محکوم یا قتل شد

اتاوا – وزیر دادگستری کانادا دستور دادرسی جدیدی را درباره پرونده پدر بریتیش کلمبیا صادر کرد که نزدیک به 40 سال پیش به دو اتهام قتل در درجه دوم محکوم شد.

توماس یبس در مرگ دو پسر خوانده خود در سال 1983 پس از کشف اجساد آنها پس از آتش سوزی در خانه خانواده در ساری ، قبل از میلاد ، مقصر شناخته شد.

وزیر دادگستری دیوید لامتی در بیانیه ای گفت كه پس از یك بازبینی كامل ، او ابراز رضایت كرد كه دادرسی جدید برای اطمینان از روند عادلانه پرونده ضروری است.

وی گفت: “ارتقا a یک سیستم عدالت کیفری عادلانه و بی طرف که به نیازهای قربانیان احترام بگذارد و ضمن محافظت در برابر سقط های احتمالی عدالت برای پیشبرد اعتماد کانادایی ها به سیستم قضایی ما بسیار مهم باشد.”

اسناد دادگاه نشان می دهد که یبس و همسرش الویرا در حال جدایی بودند اما او خواسته بود شب مرگ پسرها به خانه خانواده برگردد.

یبس در دادگاه اصلی خود شهادت داد که به الویرا گفت که قادر به حمایت از دو خانوار نیست و آنها “مجبور شدند دور هم جمع شوند”.

او به دادگاه گفت الویرا گریه کرد و ناراحت بود ، اما به او این تصور را داد که آنچه را به او گفته است قبول می کند.

جلسه دادگاه شنید که الویرا و دو دختر زوج حدود ساعت 8 شب از خانه خارج شده اند ، در حالی که پسران در رختخواب بودند.

یبس شهادت داد که او ساعت 10 شب به رختخواب رفت تا اینکه بعداً با بوی دود از خواب بیدار شد و پسرها را روی یک تشک در حال سوختن مرد.

یک کارشناس آتش نشانی شهادت داد که آتش سوزی عمداً برافروخته شده است و یک آسیب شناس شواهد پسران را قبل از شروع آتش سوزی اعلام کرد ، اما قادر به تعیین علت مرگ آنها نبود. این آسیب شناس به دادگاه گفت كه او زمان مرگ پسران را حداكثر در ساعت 12:30 صبح و احتمالاً قبل از ساعت 10:30 شب قرار داده است.

اعتراضات یبس به دادگاه تجدیدنظر BC در سال 1985 و دادگاه عالی کانادا در سال 1987 رد شد.

وی قبلاً استدلال می کرد که ولیعهد نتوانسته است همسرش را به عنوان شاهد فراخواند و این زن برای روایت پرونده بسیار ضروری است.

دادگاه عالی این درخواست تجدیدنظر را رد كرد و گفت كه فرضیه همسر یبس چیزی برای گفتن دارد كه “فقط چیزی جز حدس و گمان” نیست زیرا هیچ مدرکی در مورد وی وجود ندارد یا از آنچه اتفاق افتاده اطلاع دارد.

Yebes درخواست خود را برای بررسی وزیر در سال 2019 ارسال کرد.

در بیانیه لامتی آمده است که اگر وزیر دادگستری راضی باشد ، دلیل منطقی وجود دارد که نتیجه بگیرد احتمالاً سقط عدالت اتفاق افتاده است ، دادرسی جدید یا تجدیدنظر خواهی می شود.

بارگذاری…

بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…

– توسط نیک ولز در ونکوور

این گزارش توسط The Canadian Press اولین بار در 6 نوامبر سال 2020 منتشر شد.