بسته کمکی جدید ایالات متحده به اوکراین حدود 300 میلیون دلار خواهد بود و شامل مهمات برای هواپیماهای بدون سرنشین می شود

واشنگتن (AP) – مقامات آمریکایی روز سه شنبه گفتند که بسته کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین که انتظار می رود در این هفته اعلام شود، مجموعاً 300 میلیون دلار خواهد بود و شامل مهمات اضافی برای هواپیماهای بدون سرنشین خواهد بود. مهمات این پهپاد پس از حملات جدید هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو صورت می گیرد.

هیچ پیشنهادی مبنی بر استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین یا مهمات ساخت ایالات متحده در حملات اخیر به مسکو وجود نداشته است و مقامات آمریکایی بارها گفته اند که اوکراین موافقت کرده است از هیچ گونه سلاحی که توسط آمریکا برای حملات در خاک روسیه استفاده می شود، استفاده نکند. کرملین کیف را مسئول حمله روز سه شنبه دانست، اما مقامات اوکراینی هیچ اظهارنظر مستقیمی در این باره نداشتند.

اما بسته کمکی جدید در یک لحظه پرتنش از جنگ ارائه می شود. آخرین حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو پس از تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین توسط روسیه پس از یک نبرد نه ماهه که ده‌ها هزار نفر را کشت. اوکراین همچنین نشانه هایی از خود نشان می دهد که حمله متقابل بهاری که مدت ها در انتظارش بود ممکن است در حال انجام باشد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پنج هواپیمای بدون سرنشین در مسکو سرنگون شده و سامانه‌های سه هواپیمای دیگر دچار پارگی شده و باعث انحراف آنها از مسیر شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور این اقدام را یک اقدام تروریستی از سوی کیف خواند.

یک مقام دفاعی ایالات متحده گفت که حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر بسته های کمک تسلیحاتی که ایالات متحده به اوکراین ارائه می دهد، از جمله مهمات هواپیماهای بدون سرنشین، تأثیری نخواهد داشت. این مقام گفت که ایالات متحده متعهد به حمایت از اوکراین در تلاش برای دفاع از این کشور است و اوکراین متعهد شده است که از این سیستم ها در داخل روسیه استفاده نکند، بنابراین کمک ها احتمالاً بدون تغییر ادامه خواهد یافت.

همه مقامات آمریکایی به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند زیرا آخرین بسته کمکی هنوز به طور عمومی اعلام نشده است.

مقامات آمریکایی جزئیاتی در مورد مهمات پهپاد در بسته کمکی جدید ارائه نکردند یا مشخص نکردند که کدام هواپیمای بدون سرنشین از آنها استفاده خواهد کرد. وزارت دفاع طی سال گذشته به اوکراین انواع هواپیماهای بدون سرنشین، هم برای نظارت و هم برای حملات، داده است، از جمله حداقل دو نسخه از Switchblade، یک پهپاد به اصطلاح کامیکازه که می تواند در هوا پرسه بزند و سپس در یک هدف منفجر شود.

سایر پهپادهای پیشرفته‌تر می‌توانند مهمات پرتاب کنند، اما ایالات متحده تمایلی به اشتراک‌گذاری عمومی جزئیات مربوط به آن‌ها ندارد.

همچنین در جدیدترین بسته مهمات برای باتری های موشک پاتریوت و سامانه موشکی توپخانه با تحرک بالا (HIMARS)، موشک های استینگر برای سیستم انتقام جو، تجهیزات مین پاکسازی، گلوله های ضد زره، موشک های هواپیمای بدون هدایت زونی، عینک دید در شب، گنجانده شده است. مقامات آمریکایی گفتند و حدود 30 میلیون گلوله مهمات سلاح های سبک.

این کمک‌ها بسیار شبیه سایر بسته‌های اخیر ایالات متحده است که بر تامین مهمات بیشتر اوکراین برای سیستم‌های تسلیحاتی که در اختیار دارد و کمک به این کشور برای آماده شدن برای یک حمله متقابل برای عقب‌نشینی از دستاوردهای روسیه در سال گذشته متمرکز شده‌اند. مقامات اوکراینی به طور رسمی آغاز عملیات متقابل مورد انتظار خود را اعلام نکرده اند، اگرچه برخی می گویند که از قبل آغاز شده است و سرعت حملات نشان می دهد که در حال انجام است.

ایالات متحده از زمان حمله روسیه در 24 فوریه 2022، با احتساب آخرین کمک ها، بیش از 37.6 میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات دیگر به اوکراین اختصاص داده است. مقامات گفتند که سهام خود را داشته باشند و به سرعت آنها را به اوکراین ارسال کنند.

مقامات گفتند که انتظار می رود ایالات متحده این کمک ها را به زودی در روز چهارشنبه اعلام کند.

حملات روز سه‌شنبه به مسکو دومین حمله پهپادی به این شهر از 3 ماه مه بود، زمانی که مقامات روسی گفتند که دو پهپاد کرملین را هدف قرار دادند که آن‌ها تلاشی برای جان پوتین توصیف کردند. اوکراین تکذیب کرد که پشت این حمله بوده است.

به گفته یک مقام آمریکایی آگاه که مجاز به اظهار نظر نبود و نخواست نامش فاش شود، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده همچنان در تلاش بودند تا مطمئن شوند که آیا اوکراین در حمله هواپیمای بدون سرنشین روز سه شنبه در مسکو دخالت داشته یا اطلاعات قبلی در مورد آن داشته است.

هفته گذشته منطقه مرزی بلگورود روسیه هدف یکی از جدی ترین حملات فرامرزی از زمان آغاز جنگ قرار گرفت و دو گروه شبه نظامی راست افراطی طرفدار اوکراین مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

به گفته یک مقام آمریکایی آشنا با ارتباطات حساس، ایالات متحده پس از آن حادثه اعلام کرد که سلاح های ساخت آمریکا نباید در داخل روسیه استفاده شود. به گفته این مقام، این پیام “بسیار واضح درک شد”.

مقامات شهر کراسنودار در جنوب روسیه، در نزدیکی کریمه الحاق شده، گفتند که دو پهپاد روز جمعه به آنجا حمله کردند و به ساختمان‌های مسکونی آسیب رساندند. بر اساس گزارش‌ها، پهپادهای دیگر چندین بار در عمق روسیه پرواز کرده‌اند.

تحلیلگران نظامی اوکراین، اگرچه نمی توانند تأیید کنند که کیف پهپادها را علیه مسکو پرتاب کرده است، می گویند این حمله ممکن است شامل پهپادهای UJ-22 باشد که در اوکراین تولید می شوند و حداکثر برد آنها حدود 1000 کیلومتر (620 مایل) است.

مقامات آمریکایی تعادل ظریفی را در پاسخ به حملات هواپیماهای بدون سرنشین ایجاد کردند و بر حمایت از اوکراین تاکید کردند و در عین حال تاکید کردند که ایالات متحده با استفاده اوکراینی ها از سلاح های آمریکایی در روسیه مخالف است. آنها خاطرنشان کردند که بمباران کیف روز سه شنبه روسیه هفدهمین دور حملات این ماه بود که “بسیاری از آنها مناطق غیرنظامی را ویران کرده اند.”

___

لی از اسلو گزارش داد. عامر مدهانی و تارا کاپ نویسندگان آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشتند.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.