برزیل برای شبیه سازی تغییرات آب و هوایی در آمازون “حلقه های دی اکسید کربن” می سازد

ریودوژانیرو (AP) – برزیل در اعماق آمازون در حال ساختن یک سازه ماورایی است – مجموعه ای از برج ها که در شش حلقه قرار گرفته اند و آماده هستند تا مه های دی اکسید کربن را به جنگل های بارانی بپاشند. اما دلیل آن کاملاً زمینی است: درک چگونگی واکنش بزرگترین جنگل استوایی جهان به تغییرات آب و هوایی.

این پروژه که AmazonFACE نامیده می شود، توانایی قابل توجه جنگل در جداسازی دی اکسید کربن – قطعه ای ضروری در معمای تغییرات آب و هوایی جهان – را بررسی خواهد کرد. این به دانشمندان کمک می کند تا بفهمند که آیا منطقه دارای نقطه عطفی است که می تواند آن را در وضعیت انحطاط غیرقابل برگشت قرار دهد. چنین رویداد ترسناکی که به عنوان مرگ جنگل آمازون نیز شناخته می شود، تنوع زیستی ترین جنگل جهان را به منظره ای خشک تر شبیه ساوانا تبدیل می کند.

FACE مخفف عبارت Free Air Co2 Enrichment است. این فناوری برای اولین بار توسط آزمایشگاه ملی بروکهاون، واقع در نزدیکی شهر نیویورک، توسعه یافت و توانایی تغییر محیط اطراف گیاهان در حال رشد را دارد به گونه ای که سطوح آتی غلظت دی اکسید کربن اتمسفر را تکرار کند.

“گیاهان دی اکسید کربن را همراه با آب و نور جذب می کنند تا قند تولید کنند و اکسیژن آزاد کنند. وقتی کسی این ورودی را افزایش می دهد چه اتفاقی می افتد؟ ما نمی دانیم.» دیوید لاپولا، یکی از دانشمندان برجسته این پروژه، به آسوشیتدپرس گفت. ما شواهدی از آزمایش‌های مشابه در جنگل‌های معتدل داریم، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که رفتار در اینجا در آمازون یکسان باشد.»

مطالب جالب  با تور دبی سفر کنید!

لاپولا، استاد دانشگاه ایالتی کامپیناس، استدلال می‌کند که نقطه اوج جنگل‌های بارانی آمازون بیشتر به تغییرات آب‌وهوایی مرتبط است تا میزان جنگل‌زدایی. بنابراین، مطالعه تأثیر غلظت های بالاتر دی اکسید کربن در جنگل برای درک آنچه در پیش است بسیار مهم است.

این دیدگاه، مطالعه گسترده‌ای که توسط دانشمند سیستم زمین، کارلوس نوبر نقل شده، به چالش می‌کشد. به گفته نوبر، اگر جنگل زدایی به آستانه بحرانی 20 تا 25 درصد در سراسر آمازون برسد، تعادل سیستم بارشی منطقه به هم می خورد و منجر به تبدیل جنگل های بارانی سرسبز به ساوانا می شود.

لاپولا گفت: «حتی اگر امروز جنگل‌زدایی در حوضه آمازون را متوقف کنیم، جنگل همچنان در معرض خطر عواقب یک نقطه اوج ناشی از تغییرات آب و هوایی قرار دارد.» در حالی که توقف جنگل‌زدایی مسئولیت اصلی ما باقی می‌ماند، مبارزه با تغییرات آب و هوایی ناشی از عوامل جوی چیزی نیست که برزیل یا سایر کشورهای آمازون به تنهایی بتوانند به آن رسیدگی کنند.»

ساخت دو رینگ اولیه در حال انجام است و پیش بینی می شود تا اوایل مرداد ماه به بهره برداری برسد. هر حلقه از 16 برج آلومینیومی به ارتفاع یک ساختمان 12 طبقه تشکیل شده است. دی اکسید کربن توسط سه شرکت برای جلوگیری از هر گونه کمبود عرضه خواهد شد.

این پروژه که در 70 کیلومتری شمال مانائوس قرار دارد، توسط موسسه ملی تحقیقات آمازون، یک موسسه فدرال، با حمایت مالی دولت بریتانیا، که 9 میلیون دلار تعهد کرده است، رهبری می شود. باید تا اواسط سال 2024 به طور کامل عملیاتی شود.

مطالب جالب  انحراف پراید از جاده دهدز به ایذه پنج مصدوم برجاگذاشت - ایرنا

لوسیانا گاتی، شیمیدان اتمسفر، این ابتکار را ستود و گفت که تکرار این پروژه در چهار ربع آمازون بسیار سودمند خواهد بود، زیرا ظرفیت جذب کربن در منطقه که دو برابر اندازه هند است، به طور قابل توجهی متفاوت است.

گاتی که مستقیماً با AmazonFACE درگیر نیست، یک مطالعه برجسته منتشر شده در مجله Nature را انجام داد که نشان داد آمازون شرقی به عنوان یک مخزن کربن یا جاذب زمین از کار افتاده و به منبع کربن تبدیل شده است.

___

پوشش آب و هوا و محیط زیست آسوشیتدپرس از چندین بنیاد خصوصی حمایت می شود. اطلاعات بیشتر درباره ابتکار آب و هوای AP را اینجا ببینید. AP تنها مسئول تمام محتوا است.

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.