اینکه هوش مصنوعی چگونه زندگی پناهجویان را به بدتر تغییر می دهد

نگاسی ، جوانی در حدود 20 سالگی ، از اتیوپی از طریق سودان ، چاد و لیبی با قایقی از دریای مدیترانه به اروپا آمد.

از لحظه ورود وی به آلمان برای درخواست پناهندگی هفت سال پیش ، به لطف اثر انگشتهایی که داده بود ، هر حرکت وی در سراسر اتحادیه اروپا قابل پیگیری است.

“چگونه می توانم نه بگویم وقتی پلیس مرا دستبند زد ، مرا به ایستگاه آورد و مجبور کرد اثر انگشتم را به آنها بدهم؟” از نگاسی پرسید ، که بیومتریک او در بانک اطلاعاتی داکتیلوسکوپی پناهندگی اروپا ذخیره شده است ، که توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته شده است.

وی به مدت دو سال با محدودیت تحرک در بلژیک بوده است. او باید مراقب باشد که رادار مقامات را درگیر نکند یا خطر انتقال به آلمان را نداشته باشد.

نگاسی گفت: “من خسته هستم و می خواهم به انگلیس بروم.” او اضافه كرد كه وی از افرادی كه برای جلوگیری از شناسایی اثر انگشت خود را سوزانده اند ، می داند.

داستان نگاسی در گزارشی درباره استفاده از فناوری هوش مصنوعی در مدیریت مهاجرت – از ردیاب دروغ و تشخیص چهره در مرزها بیان شده است. به هواپیماهای بدون سرنشین خودکار که در دریاها نظارت می کنند ؛ به اقدامات نظارت بیولوژیکی مهاجم در اردوگاه های پناهندگان

این گزارش عدم تعادل قدرت بین پناهجویان و کشورهایی را که از فناوری اطلاعات هوش مصنوعی استفاده می کنند آشکارا بیان می کند و می تواند سرنوشت افراد را بدون ارائه هرگونه راه حل برای آنها تعیین کند.

در این گزارش آمده است: “فناوری هایی مانند تصمیم گیری خودکار ، بیومتریک و هواپیماهای بدون سرنشین بدون سرنشین به طور فزاینده ای مهاجرت را کنترل می کنند و میلیون ها نفر را که در حال حرکت هستند تحت تأثیر قرار می دهند” ، گفت: “آزمایش های فن آوری زمینه ها: آزمایش های مدیریت مهاجرت و بازتاب ها از زمین”

“این جذابیت استفاده از مداخلات فناوری در مرزها و مرزها ، تأثیرات واقعی زندگی مردم را برجسته می کند ، که به دلیل کمبود حاکمیت معنی دار و مکانیسم های نظارتی این آزمایشات تکنولوژیکی ، تشدید می شود.”

نویسنده گزارش ، پترا ملنار ، با حمایت بنیاد موزیلا و انستیتوی موعود برای حقوق بشر در UCLA ، یک سال تحقیق در مورد استفاده از هوش مصنوعی در مهاجرت و مصاحبه با مهاجران در بلژیک و یونان و همچنین سازمان های جامعه مدنی ، نمایندگان دولت و دانشگاهیان را انجام داد.

وی گفت: “فناوری های هوش مصنوعی که به منظور کنترل مهاجرت انجام می شوند ، آن را بیشتر خودسرانه ، ناعادلانه ، تبعیض آمیز و تهاجمی می کنند. افرادی که در حال جابجایی هستند ، یک گروه آسیب پذیر از قبل ، به طور روزمره با این فن آوری ها حقوق خود را نقض می کنند. ”گفت مولنار ، وکیل حقوق بشر تورنتو و عضو موزیلا.

“هوش مصنوعی مستقر در مرزها اغلب قابل احترام و غیرقابل پاسخگویی است. این به عنوان یک جعبه سیاه عمل می کند ، بدون اینکه از چگونگی و دلیل تصمیم گیری های تغییر دهنده زندگی آگاهی داشته باشد. و افرادی که از مرزها عبور می کنند اغلب راهی برای تجدیدنظر در این تصمیمات ندارند. “

از جمله یافته های کلیدی تحقیقات وی:

  • هواپیماهای بدون سرنشین نظارتی بدون خلبان ، اسکن عنبیه در اردوگاه های پناهندگان و خراش شبکه های اجتماعی و ردیابی تلفن های همراه بسیار گسترده است که مهاجران اغلب قبل از رسیدن به مرز با فناوری های هوش مصنوعی روبرو می شوند.
  • فناوری های هوش مصنوعی قبل از کامل شدن به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال ، مجارستان ، لتونی و یونان از یک دستگاه آشکارساز دروغ مجهز به هوش مصنوعی استفاده می کنند ، که صورت مهاجران را از نظر نشانه هایی از دروغ کنترل می کند ، اما این سیستم ها تفاوت های فرهنگی ، ضربه و سایر عوامل را در نظر نمی گیرند.
  • رایج شدن ، تصمیم گیری خودکار است که در آن رایانه ها تعیین می کنند کسی باید ویزا بگیرد یا بازداشت شود. با این حال ، هیچ راهی برای جبران تصمیم بد وجود ندارد. در انگلستان ، یک ممیزی دولتی نشان داد که هزاران دانشجوی بین المللی به اشتباه اخراج شده اند زیرا یک الگوریتم معیوب آنها را به تقلب در آزمون های زبان انگلیسی متهم کرده است. اکثر آنها مجاز به تجدیدنظر نبودند و یا شواهد علیه آنها ارائه نشدند. و
  • داده های مهاجم جمع آوری و به اشتراک گذاشته می شود ، و طیف وسیعی از حقوق بشر زیر پا گذاشته می شود. سیستم های تصمیم گیری خودکار اغلب نژادپرستی سیستمی را تداوم می بخشند. الگوریتم ها بدون توضیح تصمیم می گیرند در حالی که هواپیماهای بدون سرنشین نظارتی مردم را مجبور به مناطق خطرناک تر می کنند.

“سازمان های بین المللی مختلفی از Big Data یا مجموعه داده های بسیار بزرگ برای پیش بینی جنبش های جمعیت استفاده می کنند. با این حال ، جمع آوری داده ها عملی غیر سیاسی نیست. “

“در یک چشم انداز جهانی به طور فزاینده ضد مهاجر ، داده های مهاجرت نیز برای اهداف سیاسی نادرست نمایش داده شده است ، تا بر توزیع دلار و منابع کمک تأثیر بگذارد و از سیاست های سختگیرانه ضد مهاجرتی پشتیبانی کند.”

در سال 2019 ، برنامه جهانی غذا یک قرارداد 60 میلیون دلاری Cdn با Palantir Technologies امضا کرد ، که اخیراً به ثبت نام لابی اتحادیه اروپا پیوست و به دلیل ارائه فناوری پشتیبانی از برنامه های بازداشت و تبعید در ایالات متحده مورد انتقاد قرار گرفت.

این گزارش می گوید هنوز مشخص نیست که با اطلاعات 92 میلیون دریافت کننده کمک مشترک با شرکت به طور دقیق چه اتفاقی می افتد یا مکانیسم های پاسخگویی به داده ها در طی این مشارکت وجود دارد و آیا افراد آسیب دیده می توانند از اشتراک داده های خود خودداری کنند.

دولت ها همچنین به طور فزاینده ای از دستگاه های الکترونیکی مردم به عنوان ابزار راستی آزمایی استفاده می کنند. در اتریش ، آلمان ، دانمارک ، نروژ ، انگلستان و بلژیک ، قوانین اجازه می دهد تا تلفن های همراه از متقاضیان پناهندگی و مهاجرت توقیف شود. سپس داده ها استخراج شده و به عنوان بخشی از مراحل پناهندگی مورد استفاده قرار می گیرند.

این هشدار می دهد: “این روش با استفاده از ابزارهای استخراج تلفن همراه امکان پذیر است ، که به فرد امکان می دهد داده های اصلی را از طریق تلفن هوشمند از جمله مخاطبین ، داده های تماس ، پیام های متنی ، پرونده های ذخیره شده ، اطلاعات مکان و موارد دیگر بارگیری کند.”

بارگذاری…

بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…

ویروس کرونا ویروس باعث گسترش استفاده از هوش مصنوعی شده است زیرا ایالات بیشتر به سمت ردیابی نظارت زیستی ، هواپیماهای بدون سرنشین خودکار و انواع دیگر فن آوری ها مانند ربات های ویروس کش ، ردیابی تلفن همراه ردیابی تماس با COVID-19 و دوربین های حرارتی هوشمند مصنوعی برای نظارت بر شیوع ویروس.

مولنار گفت: “ما نیاز به تمرکز دقیق تری بر سازوکارهای نظارتی مبتنی بر حقوق اساسی بشر داریم ، سازوکارهایی که خطرات و آسیب های واقعی فن آوری های مورد استفاده برای مدیریت مهاجرت را تشخیص می دهند ، این کار اغلب به قیمت حقوق بشر و جان انسان ها است.”

برگشت به “چمباتمه” در نزدیکی یک ایستگاه قطار بزرگ در بروکسل ، جایی که مولنار با 30 مهاجر آفریقایی ملاقات کرد ، نگاسی هنوز به دنبال گذر از کانال انگلیسی بود ، چه با قایق و چه در پشت کامیون.

نیکلاس کیونگ
نیکلاس کیونگ گزارشگر مستقر در تورنتو است که در زمینه مهاجرت برای ستاره فعالیت می کند. او را در توییتر دنبال کنید: nkeung

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>