اوکراین: سامانه های موشکی هدایت شونده پاتریوت ساخت آمریکا وارد شد

کی‌یف، اوکراین (AP) – وزیر دفاع اوکراین روز چهارشنبه گفت که کشورش سامانه‌های موشکی هدایت‌شونده پاتریوت ساخت آمریکا را دریافت کرده است که مدت‌ها هوس می‌کرده و کیف امیدوار است بتواند از آن در برابر حملات روسیه در طول جنگ محافظت کند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در توئیتی نوشت: امروز آسمان زیبای اوکراین ما امن تر می شود زیرا سامانه های پدافند هوایی پاتریوت وارد اوکراین شده است.

مقامات اوکراینی قبلاً گفته بودند که ورود سامانه‌های پاتریوت، که واشنگتن با ارسال آنها در اکتبر گذشته موافقت کرد، یک تقویت بزرگ و نقطه عطفی در جنگ علیه تهاجم گسترده مسکو خواهد بود.

پاتریوت می تواند هواپیماها، موشک های کروز و موشک های بالستیک کوتاه برد را هدف قرار دهد. روسیه از این تسلیحات برای بمباران اوکراین، از جمله مناطق مسکونی و زیرساخت‌های غیرنظامی، به ویژه منبع تغذیه در زمستان استفاده کرده است.

یوری ایحنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین اواخر روز سه‌شنبه گفت که تحویل این سامانه یک رویداد مهم خواهد بود و به اوکراینی‌ها اجازه می‌دهد تا اهداف روسیه را در فاصله‌ای دورتر از بین ببرند.

رزنیکوف از مردم ایالات متحده، آلمان و هلند تشکر کرد، بدون اینکه بگوید چه تعداد سیستم و چه زمانی تحویل داده شده است.

وب سایت دولت فدرال آلمان روز سه شنبه یک سیستم پاتریوت را به عنوان یکی از اقلام نظامی تحویل داده شده در هفته گذشته به اوکراین فهرست کرد و آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز چهارشنبه آن را به قانونگذاران در برلین تأیید کرد.

رزنیکوف گفت که برای اولین بار هنگام بازدید از ایالات متحده در آگوست 2021، پنج ماه قبل از تهاجم تمام عیار توسط نیروهای کرملین و هفت سال پس از آن که روسیه به طور غیرقانونی شبه جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه کرد، سیستم های پاتریوت را درخواست کرد. او داشتن این سیستم را “یک رویا” توصیف کرد، اما گفت که در آن زمان در ایالات متحده به او گفته شد که “غیرممکن است”.

پرسنل اوکراینی بر روی باتری پاتریوت آموزش دیده اند که می تواند به 90 سرباز برای کار و نگهداری آن نیاز داشته باشد.

«مدافعان هوایی ما تا جایی که می توانستند بر (سیستم های پاتریوت) تسلط دارند. رزنیکوف نوشت و شرکای ما به قول خود عمل کردند.

کارشناسان هشدار داده اند که اثربخشی این سیستم محدود است و ممکن است در جنگ تغییر دهنده بازی نباشد، حتی اگر به زرادخانه اوکراین در برابر دشمن بزرگترش بیافزاید.

پاتریوت اولین بار در دهه 1980 توسط ایالات متحده مستقر شد. به گفته تحلیلگران، این سیستم تقریباً 4 میلیون دلار برای هر دور و پرتابگرها حدود 10 میلیون دلار هزینه دارند. با چنین هزینه‌ای، استفاده از پاتریوت برای سرنگونی پهپادهای ایرانی بسیار کوچک‌تر و ارزان‌تری که روسیه در اوکراین خریداری و استفاده می‌کند، سودمند نیست.

مقامات کیف روزانه تلفات غیرنظامی، اما نه نظامی، در اثر بمباران روسیه را گزارش کرده اند.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع اوکراین از کشته شدن دست کم چهار غیرنظامی و زخمی شدن 27 نفر دیگر در روز سه شنبه و شب گذشته در اوکراین خبر داد.

اوله سینیهوبوف فرماندار این منطقه در اظهارات تلویزیونی گفت، یک مرد 50 ساله و یک زن 44 ساله در حمله هوایی روسیه به یک شهر مرزی در شمال شرق منطقه خارکف کشته شدند.

الکساندر پروکودین فرماندار این کشور گفت که نیروهای روسی 12 حمله راکتی، توپخانه، خمپاره، تانک و هواپیماهای بدون سرنشین را به منطقه خرسون در جنوب اوکراین انجام دادند که منجر به کشته شدن یک غیرنظامی در بازاری در مرکز خرسون، پایتخت همنام منطقه، و یک مدرسه در مجاورت شد.

اداره ارتش محلی اوکراین اعلام کرد که در پی گلوله باران روستای مرزی ریچکی توسط نیروهای روسی توسط چندین راکت انداز، یک زن کشته و یک زن دیگر در شمال اوکراین زخمی شد.

نیروهای روسیه همچنین پهپادهای انفجاری شبانه را به سمت منطقه اودسا در جنوب اوکراین شلیک کردند.

___ نویسندگان آسوشیتدپرس، یوراس کارماناو در تالین، استونی، و گیر مولسون در برلین در این گزارش مشارکت داشتند. ___ پوشش AP از جنگ در اوکراین را در https://apnews.com/hub/russia-ukraine دنبال کنید

به مکالمه بپیوندید

گفتگوها نظرات خوانندگان ما است و مشمول این است کد رفتار. ستاره این نظرات را تایید نمی کند.