آسه آن ، چین و سایر شرکا بزرگترین پیمان تجارت جهان را تنظیم کردند

چین و 14 کشور دیگر روز یکشنبه توافق کردند که بزرگترین اتحادیه تجاری جهان را تشکیل دهند ، که تقریباً یک سوم فعالیت اقتصادی را در بر می گیرد ، در معامله ای که بسیاری از آسیا امیدوارند بتواند به تسریع بهبودی از شوک های همه گیر کمک کند.

مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای یا RCEP عملاً روز یکشنبه در حاشیه اجلاس سالانه انجمن 10 کشوره ملل جنوب شرقی آسیا امضا شد.

نخست وزیر کشور میزبان ویتنام ، نگوین ژوان پوچ گفت: “من خوشحالم که می گویم پس از هشت سال کار سخت ، امروز رسماً مذاکرات RCEP را برای امضا به نتیجه رسانده ایم.”

“نتیجه گیری از مذاکره RCEP ، بزرگترین توافق نامه تجارت آزاد در جهان ، پیامی محکم ارسال می کند که نقش برجسته آسه آن را در پشتیبانی از سیستم تجارت چندجانبه ، ایجاد یک ساختار تجارت جدید در منطقه ، امکان تسهیل تجارت پایدار ، احیای مجدد عرضه تأیید می کند. زنجیره های مختل شده توسط COVID-19 و کمک به بهبودی پس از همه گیری ، “Phuc گفت.

این توافق تعرفه های پایین تری را برای تجارت بین کشورهای عضو به مرور زمان پائین تر می گیرد و از جامعیت کمتری نسبت به یک توافق تجاری 11 کشوری بین اقیانوس آرام که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا بلافاصله پس از روی کار آمدن ، منعقد کرد ، برخوردار است.

این انجمن به غیر از انجمن 10 عضوی ملل جنوب شرقی آسیا ، شامل چین ، ژاپن ، کره جنوبی ، استرالیا و نیوزیلند است ، اما ایالات متحده شامل نمی شود. مقامات گفتند که این توافق نامه درهای هند را باز می گذارد ، که به دلیل مخالفت شدید داخلی با الزامات گشایش در بازار ، برای پیوستن به اتحادیه اروپا ، از آن منصرف شد.

انتظار نمی رود که این اتحادیه در ادغام اقتصادهای عضو تا اتحادیه اروپا پیش رود اما بر اساس توافق نامه های تجارت آزاد موجود است.

این معامله تبعات نمادین قدرتمندی دارد و نشان می دهد که تقریباً چهار سال پس از آنکه ترامپ سیاست “آمریکا اول” خود را در زمینه جعل معاملات تجاری با هر یک از کشورها آغاز کرد ، آسیا همچنان متعهد به تلاش های چند ملت برای تجارت آزادتر است که به عنوان فرمولی برای رفاه آینده تلقی می شود.

نخست وزیر ژاپن ، یوشهیده سوگا ، پیش از نشست “نشست ویژه” RCEP روز یکشنبه گفت که قاطعانه حمایت دولت خود را از “گسترش یک منطقه اقتصادی آزاد و عادلانه ، از جمله احتمال بازگشت آینده هند به معامله اعلام خواهد کرد ، و امیدوار است که از کشورهای دیگر. “

این توافق نامه همچنین یک کودتا برای چین است ، بزرگترین بازار در منطقه با بیش از 1.3 میلیارد نفر ، که به پکن اجازه می دهد خود را به عنوان “قهرمان جهانی سازی و همکاری چند جانبه” معرفی کند و به آن نفوذ بیشتری بر قوانین حاکم بر منطقه می دهد. تجارت ، گرت لیتر ، اقتصاددان ارشد آسیا در اقتصاد سرمایه ، در یک گزارش گفت.

خبرگزاری رسمی چین شین هوا در سخنان خود از طریق پیوند ویدئویی به نقل از نخست وزیر لی كقیانگ این توافق را پیروزی در برابر حمایت گرایی دانست.

لی گفت: “امضای RCEP نه تنها دستاورد برجسته همکاری منطقه ای آسیای شرقی است ، بلکه پیروزی چندجانبه گرایی و تجارت آزاد است.”

اکنون که جو بایدن ، رقیب ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب اعلام شده است ، منطقه در حال مشاهده چگونگی تحول سیاست ایالات متحده در زمینه تجارت و سایر موضوعات است.

تحلیلگران تردید دارند که بایدن برای پیوستن به پیمان تجاری فرا اقیانوس آرام یا لغو بسیاری از تحریم های تجاری ایالات متحده علیه چین توسط دولت ترامپ با توجه به ناامیدی گسترده از سوابق تجاری و حقوق بشر پکن و اتهامات جاسوسی و سرقت فناوری ، سخت تلاش خواهد کرد.

منتقدان توافق نامه تجارت آزاد می گویند که آنها تمایل دارند شرکت ها را به انتقال مشاغل تولیدی به خارج از کشور تشویق کنند. مایکل جاناتان گرین ، از مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی ، در گفتگو با یک سمینار وب

وی گفت ، با توجه به نگرانی در مورد نفوذ روزافزون چین ، بایدن به دنبال تعامل بیشتر با جنوب شرقی آسیا برای محافظت از منافع ایالات متحده است.

بازار 650 میلیون نفری جنوب شرقی آسیا که به سرعت رشد می کند و به طور فزاینده ای رو به رشد است ، تحت تأثیر همه گیر قرار گرفته است و به سرعت به دنبال محرک های جدید برای رشد است.

بارگذاری…

بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…

RCEP در اصل حدود 3.6 میلیارد نفر را شامل می شد و حدود یك سوم تجارت جهانی و تولید ناخالص داخلی جهانی را در بر می گرفت. منهای هند ، هنوز بیش از 2 میلیارد نفر را پوشش می دهد و نزدیک به یک سوم کل فعالیت های تجاری و تجاری است.

توافق نامه ایالات متحده ، مکزیک و کانادا یا USMCA ، نسخه بازنشسته شده توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی تحت ترامپ ، فعالیت اقتصادی کمی کمتر اما کمتر از یک دهم جمعیت جهان را شامل می شود. اتحادیه اروپا و مشارکت جامع و پیشرو ترانس اقیانوس آرام ، نسخه اصلاح شده توافق ترامپ را رد کرد ، همچنین کوچکتر است. RCEP شامل شش عضو از 11 عضو CPTPP باقی مانده است.

هند مانع از آن شد که کشاورزان و کارخانه های خود را در معرض رقابت بیشتر خارجی قرار دهد. از دیگر نگرانی ها ، دامداران لبنی هندی نگران رقابت تولید کنندگان شیر و پنیر در نیوزیلند و استرالیا هستند. خودروسازان از واردات از سراسر منطقه ترس دارند. اما به طور کلی بیشترین ترس از سیل کالاهای تولیدی از چین است.

جریان تجارت و سرمایه گذاری در آسیا طی دهه گذشته بسیار گسترش یافته است ، روندی که در میان اختلافات بین ایالات متحده و چین تسریع شده است و اینها میلیارد ها دلار تعرفه های مجازاتی صادرات یکدیگر را تحمیل کرده اند.

توافقنامه RCEP به اندازه کافی گشاد است که متناسب با نیازهای مختلف کشورهای عضو متنوع میانمار ، سنگاپور ، ویتنام و استرالیا متناسب است. برخلاف CPTPP و EU ، این استانداردهای یکپارچه ای در مورد کار و محیط زیست ایجاد نمی کند یا کشورها را متعهد به گشودن خدمات و سایر مناطق آسیب پذیر اقتصاد خود نمی کند.

جفری ویلسون ، مدیر تحقیق در مرکز پرت ایالات متحده آمریکا ، در گزارشی برای انجمن آسیا گفت ، اما این قوانینی برای تجارت تعیین می کند که سرمایه گذاری و سایر مشاغل منطقه را تسهیل می کند.

وی نوشت: “بنابراین RCEP یک بستر بسیار مورد نیاز برای بهبودی هندو-اقیانوس آرام پس از COVID است.”

اعضای آسه آن شامل کامبوج ، اندونزی ، لائوس ، میانمار ، فیلیپین ، تایلند ، برونئی ، سنگاپور ، مالزی و ویتنام هستند.

___

نویسندگان آسوشیتدپرس هاو دین در هانوی و ماری یاماگوچی در توکیو همکاری کردند.