آذربایجان می گوید بالگرد روسی را بر فراز ارمنستان سرنگون کرده است

ایروان ، ارمنستان – آذربایجان روز دوشنبه گفت که یک بالگرد نظامی روسی را که بر فراز ارمنستان در حال پرواز بود ، سرنگون کرد. دو نظامی روسی کشته شدند.

این هلی کوپتر هنگام پرواز در نزدیکی مرز با اسلحه آذربایجانی نخجوان که توسط ارمنستان ، ایران و ترکیه محاصره شده است ، سرنگون شد. این منطقه از قره باغ کوهستانی دورتر است ، منطقه ای که از اواخر سپتامبر نیروهای ارمنی و آذربایجانی در آن درگیر شدیدی هستند.

وزارت دفاع روسیه پیش از این گفته بود که هواپیما خارج از منطقه درگیری است.

اما در بیانیه وزارت خارجه آذربایجان درگیری عامل وقوع این حادثه است. وزارت یادآور شد: هلی کوپتر در تاریکی در ارتفاع کم پرواز می کرد و “در چارچوب این عوامل و با توجه به اوضاع متشنج در منطقه و افزایش آمادگی رزمی در ارتباط با تحریکات احتمالی طرف ارمنی ، خدمه رزمی وظیفه تصمیم گرفت برای کشتن آتش باز کند. “

آذربایجان در قره باغ کوهنوردی پیشرفت کرده و ظاهراً روز دوشنبه یک پیروزی بزرگ کسب کرده است. سخنگوی دولت منطقه قره باغ گفت نیروهای آذربایجانی کنترل شهری استراتژیک در سرزمین جدایی طلب را در دست گرفتند و به پایتخت خود نزدیک می شدند.

تصرف شوشی – که الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان یک روز قبل ادعا کرده بود – مهمترین پیشرفت نظامی از زمان آغاز جنگ بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ کوهستانی است که در ماه سپتامبر آغاز شده است.

این منطقه در آذربایجان قرار دارد اما تحت کنترل نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است.

این آخرین اخبار است. داستان قبلی AP در زیر دنبال می شود.

سخنگوی دولت منطقه روز دوشنبه تأیید کرد که نیروهای آذربایجانی کنترل یک شهر استراتژیک در سرزمین جدایی طلب قره باغ را به دست گرفتند و به پایتخت خود نزدیک می شدند.

تصرف شوشی – که الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان یک روز قبل ادعا کرده بود – مهمترین پیشرفت نظامی از زمان آغاز جنگ بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ کوهستانی است که در ماه سپتامبر آغاز شده است.

این منطقه در آذربایجان قرار دارد اما تحت کنترل نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است.

نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان با انعکاس اهمیت استراتژیک شهر ، اصرار داشت که “جنگ برای شوشی ادامه دارد” ، که نشان می دهد نیروهای ارمنی یا در تلاش برای بازپس گیری شهر هستند یا از پیشرفت به سمت پایتخت جلوگیری می کنند.

موقعیت شوشی در فاصله 6 مایلی (10 کیلومتری) پایتخت منطقه استپاناکرت به هر کسی که این موقعیت را بدست آورد از مزایای استراتژیک برخوردار است. این شهر همچنین در امتداد جاده اصلی اتصال Stepanakert با ارمنستان قرار دارد. روز یکشنبه هنگام فرار ساکنان قره باغ از جنگ به ارمنستان ، صف های طولانی وسایل نقلیه جاده اصلی این منطقه را مسدود کردند.

وگرام پوگوسیان ، سخنگوی رئیس دولت در قره باغ ، در بیانیه ای گفت: “متأسفانه ، ما مجبوریم بپذیریم که یک سری شکست ها هنوز ما را آزار می دهند و شهر شوشی کاملاً از کنترل ما خارج است.” در فیسبوک. “دشمن در حومه استپاناکرت است.”

در یک اپیزود که احتمالاً به تنش های منطقه افزوده شود ، یک بالگرد نظامی روسیه در ارمنستان نزدیک مرز با آذربایجان سرنگون شد. دو سرباز کشته شدند ، اما وزارت دفاع روسیه گفت این هواپیما در خارج از منطقه درگیری است.

هلی کوپتر در نزدیکی مرز نخجوان ، محوطه استحفاظی آذربایجان که توسط ارمنستان ، ترکیه و ایران احاطه شده بود ، سرنگون شد. مشخص نبود چه کسی آن را سرنگون کرد.

این وزارتخانه گفت هلی کوپتر یک کاروان نظامی را همراهی می کند ، اما نمی گوید هدف این کاروان چیست. روسیه یک پایگاه نظامی بزرگ در شمال ارمنستان و در حدود 90 مایلی (150 کیلومتری) محل سقوط هلیکوپتر حفظ می کند.

قره باغ کوهستانی در دوران اتحاد جماهیر شوروی جمهوری خودمختاری بود. با شروع تجزیه اتحاد جماهیر شوروی ، درگیری هایی درگرفت و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 جنگی گسترده آغاز شد. تخمین زده می شود که 30،000 نفر در این جنگ کشته شدند که با آتش بس 1994 پایان یافت.

از آن زمان ، تلاش های میانجیگری بین المللی برای تعیین وضعیت نهایی این منطقه متزلزل شد و این منطقه با یک منطقه غیرنظامی از بقیه آذربایجان جدا شد.

بارگذاری…

بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…بارگذاری…

نبردهای فعلی علی رغم اعلام آتش بس های متعدد ادامه داشته است. ارمنستان می گوید بیش از 1200 سرباز ارمنی در جنگ کشته شده اند. آذربایجان ضررهای خود را اعلام نکرده است.

___

جیم هینتز ، نویسنده آسوشیتدپرس در مسکو در این داستان سهیم بوده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>